Ostře proti střetu zájmů: Zakažme firmám ministrů účast v tendrech

Návrh TOP 09

Ostře proti střetu zájmů: Zakažme firmám ministrů účast v tendrechAKTUALIZUJEME
Miroslav Kalousek, Martin Plíšek a František Laudát na tiskové konferenci Foto: plisek.eu
Domov

Filip Nachtmann

Do výběrových řízení státu a jeho organizací by měly mít zákaz vstupovat firmy, které minimálně z deseti procent vlastní členové vlády. Navrhuje to alespoň TOP 09, která také chce, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem. Novinky podle TOP 09 nemají primárně cílit na žádné konkrétní ministry, nicméně jak řekl šéf strany Miroslav Kalousek, příklad vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho Agrofertu je křiklavý a bezprecedentní.

Změny se týkají zákonů o veřejných zakázkách a o střetu zájmů. Ty vláda předložila jako součást svých protikorupčních opatření. Především norma o střetu zájmů ale zcela pomíjí konflikt zájmů u vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který je majitelem Agrofertu.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek proto podal pozměňovací návrh, podle kterého by člen vlády musel po svém jmenování do třiceti dní opustit firmu, kterou ovládá. „Je potřeba zákonem vyloučit jakoukoliv i minimální možnost, aby členové vlády preferovali soukromé zájmy na úkor zájmů veřejných, které ve svých funkcích mají zastupovat,“ říká Plíšek.

Další z jeho návrhů pak vylučuje z účasti v zadávacích řízeních všechny společnosti, jejichž vlastníkem je minimálně z deseti procent člen vlády.

'Babišův příklad je křiklavý'

Poslanci TOP 09 nechtějí podle svých slov změny vztahovat na žádné konkrétní ministry, je ale jasné, že míří především na Andreje Babiše. „Ten příklad je tak křiklavý a tak bezprecedentní v demokratických zemích, že asi stačí,“ uvedl ve středu šéf TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že kde platí zásady slušného chování, nejsou zákony potřeba.

Zákaz podnikání pro členy vlády není podle TOP 09 v Evropě ojedinělý. „V tolik zmiňovaném a oblíbeném Chorvatsku pana ministra Babiše pokud člen vlády vlastní více jak pět procent společnosti, musí tento podíl převést na jinou osobu, která s ním nesmí být v příbuzenském vztahu,“ dodává Plíšek.

Šéf poslanců TOP 09 František Laudát zároveň avizoval, že strana připravuje návrh zákona, který by zamezil poskytování státních dotací společnostem, které vlastní člen vlády.