Pití lidské krve, kanibalismus, znásilňování. To je jižní Súdán

Násilí v konfliktu na východě Afriky

Pití lidské krve, kanibalismus, znásilňování. To je jižní SúdánNOVÉ 1
Svět

Echo24

Africká unie (AU) obvinila vládu a povstalecké síly v jižním Súdánu z extrémního násilí v konfliktu, který v zemi trvá už od roku 2013. Vyšetřovací komise našla důkazy o zabíjení, mučení, mrzačení a znásilňování zejména civilního obyvatelstva. Odhalila i případy, kdy byli lidé nuceni ke kanibalismu, informoval server BBC News.

Občanská válka na jihu Súdánu trvá, mírové dohoda dosažená v srpnu mezi vládou a povstalci je opakovaně porušována. Desítky tisíc lidí už zemřely a dva miliony lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Vyšetřovací komise AU, která byla vytvořena loni pod vedením bývalého nigerijského prezidenta Oluseguna Obasanja, zjistila páchání násilí na obou stranách konfliktu. Jsou podrobně zdokumentovány brutální vraždy, únosy žen, sexuální násilí a zneužívání, většinou páchané proti civilistům, kteří se bojů neúčastní.

Svědci v hlavním městě jižního Súdánu Džubě dokonce řekli členům vyšetřovací komise, že viděli lidi, kteří byli přinuceni pít krev a jíst maso lidí, kteří byli před tím zabiti.