Krnáčová se uklikla v mailu. A praskl na ni skandál

Právníka jí doporučila protistrana

Krnáčová se uklikla v mailu. A praskl na ni skandálAKTUALIZUJEME
Domov

Filip Nachtmann

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) má problém. Hlavní město totiž svěřilo zakázku na právní zastupování v dlouhodobém sporu o pronájem Škodova paláce právníkům, které Krnáčové doporučila protistrana. Píše to server Neovlivní.cz. Primátorka navíc jednání s protistranou zatajila radním, kteří jsou informacemi mírně řečeno překvapení. A opozice už mluví o konci Krnáčové.

„Hlavní město si na vyřešení vleklého sporu o miliardový pronájem Škodova paláce před pár dny najalo právníky podle scénáře, který připravila protistrana konfliktu. Výběr právníků, kteří vyhovují firmě, s níž se město soudí, přitom dojednávala za zády rady hlavního města přímo primátorka Adriana Krnáčová,“ napsal v pondělí server.

Ten o celé věci mluvil i přímo s Krnáčovou, která ale na svém jednání nevidí nic špatného.

Podle serveru primátorka utajovaně vyjednávala se zástupkyní firmy Copa Retail, s níž se město o nevýhodný pronájem Škodova paláce dohaduje poslední dva roky. Krnáčová na schůzce a v emailech s manažerkou Copa Retail Abigail Schaeffer dopodrobna řešila výměnu právníků a mechanismus, jak celá věc projde ve vedení města.

„Jestli je pravda, co říkáte, že je doporučila ta firma, tak je to samozřejmě absurdní a vážné. Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala,“ neskrývá rozhořčení náměstek Petr Dolínek.

„Primátorka Krnáčová a manažerka Schaeffer se sešly v pátek 12. prosince 2014, hned zkraje dalšího týdne si vyměnily maily, v nichž ladí další společný postup. Zástupkyně majitele Škodova paláce v korespondenci jasně říká, že město musí vyměnit právníky, jinak se novým vedením radnice preferovaný smír konat nebude,“ píše server s tím, že Schaeffer pár dní poté navrhla několik vhodných právních kanceláří.

 

Radní: To si děláte legraci?

A Krnáčová s domluveným postupem souhlasila: „Jak bylo domluveno, určíme advokátní kancelář (ze seznamu doporučených kanceláří níže), která zajistí naši předběžnou dohodu.“

Letos v lednu rada smlouvu s dosavadními právníky skutečně vypověděla a začal se připravovat výběr jejich nástupců. Praha vypsala výběrové řízení, z něhož vzešla vítězně advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík. Ta dala nejnižší nabídku, zároveň ale figuruje v mailu pro Krnáčovou, kde Schaeffer nabízí seznam vhodných právníků.

To: Abigail Schaeffer[AS@dpkmanagement.com]
Cc: David Maxwell (Maxwell.net)[dcm@maxwell.net]; Prchal Petr (ZHMP)[Petr.Prchal@praha.eu]; Děvěrová Martina (MHMP)[Martina.Deverova@praha.eu]
From: Primátorka Krnáčová Adriana (ZHMP)
Sent: Tue 12/16/2014 3:24:19 PM
Importance: Normal

Subject: RE: Skoduv Palace, settlement. City of Prague legal costs
MAIL_RECEIVED: Tue 12/16/2014 3:24:21 PM

Dear Ms Schaeffer,

Thank you for your kind visit and prompt reaction.
As agreed we will appoint a law firm (from the recommended below) in order to facilitate our preliminary agreement. As you are certainly aware, public administration has different procedures in purchasing services, therefore it will take a little longer as we cannot directly commission a suitable law firm. Further I am obliged to inform the city council about the plan and the city council has to come to an agreement. It will probably take some day, as the Christmas holidays are not in favor of speeding up this process.
Mr. Prchal, my adviser and attorney is informed about the process as well as the director of the office Dr. Deverova.
We will keep you informed about our steps.
Best regards,

Adriana Krnacova
Mayor of Prague

„Klub TOP 09 a nezávislých považuje toto jednání za hrubé porušení zákonů a zájmů hlavního města Prahy a vyzývá primátorku k vyvození politické odpovědnosti a zvažuje podání trestního oznámení na primátorku v této věci,“ avizuje šéf klubu a bývalý radní Václav Novotný.

Krnáčová připouští, že jí vybrané právníky doporučila protistrana sporu, nevidí v tom ale žádný problém. Stejně jako v tom, že o svých jednáních neinformovala zbylé radní. Nic jim neřekla ani při hlasování 10. března. „Nepovažovala jsem to za potřebné,“ tvrdí. Jejím hlavním záměrem prý bylo vyjasnit si, zda je možné Škodův palác řešit jinak než sporem.

„To si děláte legraci, ne?“ cituje server radního a náměstka Krnáčové Petra Dolínka z ČSSD: „Jestli je pravda, co říkáte, že je doporučila ta firma, tak je to samozřejmě absurdní a vážné. Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala.“

Jak později Dolínek řekl deníku ECHO24.cz, celá věc se bude muset řešit na koaličním jednání. A bez odezvy zřejmě přešlap Krnáčové nenechá ani druhý partner z Trojkoalice. „Klub Trojkoalice se dnes v 19 hodin mimořádně sejde a poté budeme reagovat,“ avizuje náměstek Matěj Stropnický.

Primátorka musí skončit, bouří se opozice

Korespondenci s protistranou vyzradila sama Krnáčová, když si při přeposílání mailů spletla svého poradce Petra Prchala s jeho jmenovcem ze zastupitelského klubu TOP 09. A opozice se už bouří.

Podle TOP 09 pražská primátorka pletichařila s protistranou za zády zastupitelstva i kolegů z rady. Proto musí skončit. „Klub TOP 09 a nezávislých považuje toto jednání za hrubé porušení zákonů a zájmů hlavního města Prahy a vyzývá primátorku k vyvození politické odpovědnosti a zvažuje podání trestního oznámení na primátorku v této věci,“ má jasno šéf klubu a bývalý radní Václav Novotný.

Stejný názor mají také občanští demokraté. „Pokud se tato informace potvrdí, je to na okamžitou rezignaci paní primátorky a ODS pochopitelně podpoří TOP 09 ve svolání mimořádného zastupitelstva, kde budeme požadovat vysvětlení,“ říká šéf pražské ODS Filip Humplík a dodává: „Na podivné praktiky Adriany Krnáčové ODS upozorňovala již minulý týden na zastupitelstvu. Byly jsme jejím týmem označeni za ty, kteří si vymýšlí. Bohužel se ukazuje, že transparentní rétorika paní primátorky je v naprostém rozporu s jejími činy. Prostě kážeme vodu, pijeme koňáček.“