Muslimská dívka v Ústí neodmaturovala, učitel obviněn z rasismu

hrozba výpovědí

Muslimská dívka v Ústí neodmaturovala, učitel obviněn z rasismuNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: copnb.cz
1
Domov

Kristýna Novotná

Pastorovi Apoštolské církve hrozí výpověď ze střední školy v Ústí nad Labem, kde vyučuje, za udělení nedostatečné při maturitní zkoušce. Ohodnotil takto dívku muslimského vyznání. Rozhořčený otec dívky ho obvinil z rasismu a na školu podal stížnost. Ta otci vyhověla. Maturitní zkoušku anulovala a učitele pokárala.

David Kafka, který na Vyšší odborné a Střední škole zdravotnické v Ústí nad Labem vyučuje český jazyk a dějepis, byl členem čtyřčlenné maturitní komise. Ta se jednomyslně shodla, že Nur Ashraf Bekai otázku na román Žalář nejtemnější Ivana Olbrachta dostatečně nezodpověděla. Podle Kafky i sama dívka během zkoušky přiznala, že jí otázka nesedla. Na případ upozornil aktivista Jan Šinágl.

Posléze ale Kafku coby zkoušejícího vyhledal rozhněvaný otec dívky, který učitele obvinil z rasismu. Přes Krajský úřad na školu podal stížnost. Po přezkoumání samotné zkoušky ale úřad došel k závěru, že k pochybení nedošlo.

Ředitelka školy Miroslava Zoubková se přesto, na základě dřívějších stížností na způsob výuky Kafky a podle Kafky i z obavy medializace incidentu, rozhodla zkoušku anulovat a dívce dát druhou šanci. Napodruhé Nur Ashraf Bekai už zkoušku úspěšně složila.

Učitel měl upřednostňovat jednu víru

Zoubková pak Kafkovi zaslala upozornění na možnost rozvázání pracovního poměru. Dále se k případu vyjadřovat odmítla. „Tohle není žádná kauza. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekla pro deník ECHO24.cz ředitelka Zoubková. Ve výzvě upozorňuje, že Kafka ve svých hodinách „upřednostňoval výuku náboženství na úkor jiných oblastí vědění, jeden druh víry před ostatními.“

Výuku prý navíc doplňoval nevhodnými videy vykreslujícími islám jako náboženství, které diskriminuje ženy a podporuje násilí a terorismus. „Jednalo se o videa z Youtube, která jsem ve třídě pouštěl před čtyřmi lety. Muslimští duchovní se na nich vyjadřovali k otázkám rasismu a diskriminace žen z hlediska islámu. Vysvětlovali to. Studenti se k tomu měli vyjádřit. Ve třídě pak proběhla živá diskuze, do které jsem nezasahoval ani ji nehodnotil,“ brání se David Kafka.

Potopili mě, protože jsem se jim postavila

„Pan Kafka a pan Ešner mě potopili, protože jsem v prváku neměla strach se panu Kafkovi postavit a říct mu, že anti-muslimský videa podporující terorismus, ve kterých se říká, že ženy v islámu nemají žádný práva nejsou pravdivá a ať nehodnotí všechny muslimy jen kvůli nějakým extrémistům, že extrémisti jsou v každém náboženství a každé ideologii,“ napsala na svém Facebooku Nur Ashraf Bekai.

Kafkův způsob výuky měl podle vytýkacího dopisu ředitelky probouzet v dívce i v jejích dvou bratrech, kteří studují stejnou školu, pocit ponížení a způsobit jim psychickou újmu. „Vycházeli jsme spolu dobře. Za celé čtyři roky od dívky nebo její rodiny nepřišla jediná výtka, až teď,“ tvrdí Kafka. „Žádná rasová diskriminace se u nás ve škole neodehrává,“ dodal.

„Jeden z dalších důvodů, proč mě naschvál potopili a udělali to, co udělali, je, že bych byla mezi nejlepší ve škole ze státní maturity. Proč by muslimka palestinského původu byla mezi nejlepší? Ať chtějí nebo nechtějí, byla, jsem a budu mezi nejlepší,“ tvrdí v jiném příspěvku na sociální síti dívka. „Mé vlastní přesvědčení nesnese jakékoli snižování jiné rasy, osoby či jejího názoru,“ napsal v reakci Kafka.

Učitel: Tenká hranice mezi tolerancí a zbabělostí

Způsob výuky Davida Kafky byl přitom v již minulosti na základě stížností rodičů projednáván s vedením školy. Konkrétně v roce 2012, kdy bylo zjištěno, že ve svých hodinách činí nevhodné poznámky týkající se církve a náboženství. „Do školy přišel anonym, že se ve svých hodinách příliš věnuji Bibli. Nebylo v něm ale nic konkrétního. Ředitelka to tehdy smetla ze stolu s tím, ať už se to neopakuje. Ale co se nemělo opakovat? Čtyři hodiny věnované Starému zákonu a čtyři Novému?“ uvedl pro ECHO24.cz Kafka.

David Kafka v reakci na incident upozornil na tenkou hranici mezi tolerancí a zbabělostí. „Je to atmosféra strachu. Tatínek vyvinul nátlak na školu a úřady jako ultimátum. Zaměstnavatel mi nemůže dát okamžitou výpověď. Po předání tohoto dopisu už ano. Na druhé straně je to věc, která nabírá významnějších důsledků a týká se vůbec svobody vyznání v naší zemi,“ napsal v dopise.