Prima díl s Bradym odvysílá večer. Ale bez protizemanovského úvodu

Cenzura show Jana Krause

Prima díl s Bradym odvysílá večer. Ale bez protizemanovského úvoduAKTUALIZOVÁNO
Domov

Michaela Cápová

TV Prima odvysílá díl Show Jana Krause, v němž byl mimořádným hostem Jiří Brady a ministr Daniel Herman, dnes večer. Díl však bude zkrácen o úvodní část, v níž vystoupili zakladatelé Občanského fóra a řada českých umělců i sportovců s prohlášením proti prezidentu Miloši Zemanovi. Prima to zdůvodnila obavou, že by Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tuto část označila jako porušování objektivity a vyváženosti. Prima také uvedla, že tvůrci dodali díl pozdě, proto ho nestihli zkrátit. To ale dramaturgyně show striktně odmítá.

„Vedení televize Prima odmítá tvrzení, že by cenzurovala pořad Show Jana Krause. Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ uvedla tisková mluvčí televize Jana Mrákotová. Pro Echo24.cz pak dodala, že díl bude odvysílaný i včetně úvodu, který však bude zkrácený.

Mrákotová rovněž dodala, že v případě internetu žádná taková cenzura neexistuje, proto by zde mohl být přístupný celý natočený materiál. „Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a ani nám tedy není známé, proč se tak již nestalo včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali,“ dodala mluvčí s odkazem na to, že díl byl překvapivě ve středu večer stažený z YouTube kanálu.

Dramaturgyně show Simona Matásková ale pro Echo24.cz uvedla, že podle smlouvy uzavřenou s TV Prima, mohou díl Show Jana Krause na YouTube zveřejnit až po jeho odvysílání v televizi. „A smlouvu striktně dodržujeme,“ dodala. Matásková dále potvrdila, že usilují o to, aby na YouTube byl ke shlédnutí celý díl show včetně nezkráceného úvodu.

‚Díl jsme včas dodali‘

TV Prima ve svém prohlášení rovněž dodala, že kvůli časovým důvodům nemohla díl zkrátit o úvodní část a odvysílat hned ve středu. „Jelikož poslední televizní vysílací verze byla od produkce SJK dodaná méně než 2 hodiny před vysíláním, nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání,“ uvedla Mrákotová.

I to ale Matásková odmítá. „ Jsem přesvědčená, že jsme díl dodali včas. „Natáčíme v úterý, v noci stříháme, ve středu brzo ráno jde díl ke schválení dramaturgům. Tato praxe byla dodržena i nyní. My jsme jim díl poslali kolem 5. hodiny ranní, všichni si to můžeme ověřit v mailech,“ řekla.

Televize Prima o celé kauze „Brady“ informuje denně ve své hlavní zpravodajské relaci Zprávy FTV Prima, a to od samého počátku, píše se v tiskovém prohlášení.

Tvrzení TV Prima, že na eventuální zkrácení pořadu neměli dost času, rozporuje i režisér České televize přednášející na FSV UK Martin Lokšík. „Není to tak jednoznačné. Nevím, jaký mají zavedený režim, ale praxe je taková, že když se jedná o natáčení takto aktuální věci, televize s odvysíláním počká. Když je vůle, může se vysílání pozdržet i třeba jen o 10 minut,“ uvedl pro Echo24.cz.

Čtěte také: Máme ještě svobodu slova? Osobnosti reagují na cenzuru TV Prima