Korupce? Kdepak, Obamu podporuju od studií, vzkazuje Schapiro Zemanovi

SPORY MEZI ZEMANEM A VELVYSLANCEM USA

Korupce? Kdepak, Obamu podporuju od studií, vzkazuje Schapiro ZemanoviNOVÉ
Prezident Miloš Zeman a americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro Foto: FOTO: commons.wikimedia.org
1
Domov

Tereza Vilímová

Baracka Obamu jsem podporoval už od studií. To není nic tajného ani nového, vzkazuje americký velvyslanec Andrew Schapiro prezidentu Miloši Zemanovi. Ten jej před svým odchodem na dovolenou v rozhovoru nařkl z jistého druhu korupce. Schapiro podle něj dostal post velvyslance jen proto, že sponzoroval současného amerického prezidenta. Kvůli tomu také označil Schapirův boj proti korupci za pokrytecký.

„Baracka Obamu znám od našich studií na právnické fakultě na Harvardu. Náš vztah je založen na vzájemné důvěře a respektu. Podporoval jsem již jeho kandidaturu na vedoucího studentské organizace na univerzitě a od té doby jsem jej podporoval i ve všech jeho dalších volebních kampaních,“ uvedl pro server ECHO24 Schapiro na otázku, jak to bylo s jeho podporou Obamy.

Zeman přitom během kritiky hovořil také o znalosti americké politiky. „Každý, kdo jenom trošku zná pravidla americké politiky, ví, že funkcemi velvyslanců zejména v méně významných destinacích jsou zpravidla pověřováni lidé, kteří byli velkými sponzory volební kampaně úspěšného prezidentského kandidáta,“ řekl Zeman.

Schapiro pro změnu připojuje své znalosti americké politiky a kultury. „Obcházel jsem jednotlivé domácnosti a snažil se přesvědčit lidi, aby pro něj hlasovali. Pořádal jsem setkání, aby lidé měli možnost se s Barackem Obamou setkat, přispíval jsem a sháněl finanční prostředky na jeho kampaň. Takto jednají v USA lidé, kteří doopravdy věří ve svého kandidáta. Není to ani nic tajného, ani nic nového,“ dodal Schapiro.

Zeman také naznačil, že Schapirovo angažmá v České republice nemusí mít s ohledem na probíhající prezidentské klání v USA dlouhé trvání a že je odvislé od toho, koho bude americký velvyslanec podporovat tentokrát. Schapiro ale říká, že ze své pozice velvyslance podporovat ani jednoho prezidentského kandidáta veřejně nemůže.

„Mohu pouze říct, že v úterý 8. listopadu půjdou američtí voliči k volebním urnám a vyberou příštího prezidenta USA. Mohu také předvídat s velkou dávkou jistoty, že česko-americké vztahy zůstanou pevné,“ uvedl serveru Schapiro a dodal, že on sám se bude dál pracovat na udržení a posílení česko-amerického přátelství a na vzájemné důvěře s českou vládou a českým lidem. O vzájemné důvěře a přátelství mezi ním a českým prezidentem se nezmínil.

Americký velvyslanec a český prezident se nad různými tématy především zahraniční politiky střetávají pravidelně. Velký spor se rozehrál například na jaře 2015 před návštěvou Miloše Zemana v Moskvě k 70. výročí konce 2. světové války. Schapiro tehdy kritizoval možnou účast Zemana na vojenské přehlídce, které se však Miloš Zeman nakonec nezúčastnil. Zeman na to reagoval tím, že velvyslanec žádné země nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí hostitelského státu a že má zavřené dveře na Hrad. Další spor se objevil kolem války na Ukrajině, kterou Zeman označuje za občanskou, s čímž americký velvyslanec nesouhlasí.

Čtěte také: ‚Pokrytecký Schapiro.‘ Zeman nařkl amerického velvyslance z korupce

Americká a německá média řeší roztržku Zeman-Schapiro

Zeman přitvrdil: ‚Schapiro porušil Vídeňskou úmluvu‘