Italové v referendu rozhodují o reformě ústavy

všelidové hlasování

Italové v referendu rozhodují o reformě ústavyNOVÉ 1
Svět

Echo24

Italové dnes hlasují v referendu o reformě ústavy, která má zjednodušit systém vládnutí v zemi. Ve všelidovém hlasování půjde zároveň o politickou budoucnost premiéra Mattea Renziho, který referendum prosadil. Pokud Italové reformu odmítnou, panují obavy z velkých zmatků na politické scéně i na finančních trzích, protože zřejmě dál poroste vliv populistů i ryzích odpůrců Evropské unie.

Volební místnosti se otevřely v 7:00 SEČ a uzavřou ve 23:00 hodin. Odhady se očekávají hned po uzavření volebních místností, výsledky až v pondělí brzy ráno. Hlasovat může 52 milionů italských voličů, přes čtyři miliony z nich tvoří Italové žijící v zahraničí.

Opozice hlasování označuje i za hodnocení Renziho dosavadní vlády. Zároveň připravované změny kritizuje jako snahu o upevnění jeho moci.

Reforma, která je nejdůležitější od konce druhé světové války, má výrazně omezit vliv Senátu a posílit Poslaneckou sněmovnu. V současné době jsou obě komory rovnocenné. Případná změna sníží počet členů Senátu o dvě třetiny. Tato komora má také reformou ztratit možnost svrhnout vládu a má přijít o značný vliv na blokování přijímaných zákonů. Změny by potkaly i Poslaneckou sněmovnu, která by zákony označené vládou za přednostní měla projednávat ve zrychleném režimu, a to během 70 nebo 95 dnů.

Italské zákony zakazují zveřejňovat průzkumy veřejného mínění ve lhůtě 15 dní před konáním voleb či referenda. Poslední průzkum dával náskok pět procentních bodů odpůrcům ústavních změn, zároveň ale ukázal, že značné množství voličů se stále nerozhodlo.