Trumpův příkaz naruší Oscary: do Hollywoodu nemůže íránský režisér

Trumpův příkaz naruší Oscary: do Hollywoodu nemůže íránský režisérNOVÉ
Homepage

oscarový režisér nesmí do USA

mp Echo24

Příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pozastavuje program pro přijímání uprchlíků a zakazuje vstup do USA lidem ze zemí, které rekrutují teroristy, bude mít vliv i na předávání Oscarů. Na ceremonii se nemůže dostavit například íránský režisér Asghar Farhardi nominovaný se svým filmem The Salesman na cenu za nejlepší zahraniční film. Herečka ztvárňující hlavní roli označila Trumpův příkaz za „rasistický“.

Trumpův příkaz mimo jiné také zakazuje po dobu 90 dnů vstup do USA všem lidem ze zemí, které jsou spojené s obavou z terorismu. Do seznamu těchto zemí patří Írán, Irák, Libye, Somálsko, Súdán, Sýrie a Jemen.

Na jednu z nejvýznamnějších kulturních událostí tohoto roku tak nemůže dorazit držitel Oscara za nejlepší zahraniční film z roku 2012, íránský režisér Asghar Farhardi, který je letos opět nominován na prestižní cenu za svůj film The Salesman. Informace se objevila na twitterovém účtu zakladatele a současného prezidenta organizace National Iranian American Council Trity Parsiho.

Snímek The Salesman měl premiéru minulý rok na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, kde vyhrál cenu za nejlepší scénář a cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Tu získal íránský herec Shahab Hosseini. 

K události se také na svém twitterovém účtu vyjádřila íránská herečka ztvárňující hlavní roli Taraneh Alidoosti, která příkaz označila za rasistický a svoji účast na ceremonii na protest odmítla. 

Čtěte také: Trump pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků

Trump naštval Google a Facebook: Zákaz imigrace brání příchodu talentů

Írán v sobotu oznámil, že jako odvetu znemožní americkým občanům vstup do země. „Írán uplatní princip reciprocity, dokud urážlivá americká omezení uvalená na íránské občany nebudou zrušena,“ citovala agentura Reuters sdělení íránského ministerstva zahraničí.

Podle něj je Trumpův krok „otevřenou potupou muslimského světa a íránského národa zejména“; USA přitom nezakázaly vstup občanům zemí, jako je Afghánistán, Pákistán nebo Egypt.

Americké opatření znemožní vstoupit do USA mimo jiné příbuzným a přátelům íránských Američanů. Těchto Američanů je podle odhadů zhruba milion.

The Salesman
Mladý pár donucený přestěhovat se z hroutícího se domu do nového bytu netuší, že jeho předchozí obyvatelkou byla žena nevalné pověsti. Strašlivá událost jim pak zcela zničí manželství. Tento provokující, napínavý a prozíravý naturalistický snímek oceňovaného režiséra Rozchodu Nadera a Simin mistrně nahlíží do rozbouřených srdcí a duší hlavních postav. Zdroj: csfd.cz

Související články