Soudí se 25 let: dědička Opočna opět neuspěla

Odvolací soud o vlastnictví zámku

Soudí se 25 let: dědička Opočna opět neuspělaNOVÉ 1
Domov

Echo24

Renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku patří státu. Dnes o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, který řešil odvolání dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové proti rozhodnutí rychnovského soudu, který loni zámek přiřkl státu. Spor o vlastnictví zámku trvá již od roku 1991. Proti dnešnímu rozhodnutí je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Colloredo-Mansfeldová dnes novinářům řekla, že bude ve sporu pokračovat.

Podle hradeckého soudu nebyly naplněné podmínky pro vrácení majetku, například nebyla prokázána rasová perzekuce při konfiskaci majetku. „Nelze restitučnímu nároku žalobkyně vyhovět. My si uvědomujeme si, že se tady stala křivda, dokonce dvojnásobná. Na druhou stranu zákonodárce projevil vůli, že bude některé křivdy restituovat, ale pouze křivdy, které vznikly po únoru 1948 a z nich také pouze některé,“ řekla dnes předsedkyně senátu hradeckého soudu Dana Mazáková.

Kristina Colloredo-Mansfeldová řekla, že se ve sporu jedná o politické věci. „Pro mě je to jasný, vrátit by mi to měli, to je fér. Rozumím tomu, že to vidí jinak,“ řekla Mansfeldová. Právní zástupce památkářů Miloš Hošek označil rozhodnutí hradeckého soudu za správné. „Nejsou splněny všechny podmínky restitučního zákona,“ řekl Hošek, který tvrdí, že se žalobkyni nepodařily prokázat rasové důvody konfiskace. Připomněl také, že majetek byl pro stát konfiskován ještě před únorem 1948 a otec žalobkyně neučinil vše, co mohl pro navrácení majetku udělat.

Jednání soudu sledoval například i bývalý opočenský starosta a zastupitel Štěpán Jelínek. „Pro ten zámek by bylo potřeba, aby se to už ukončilo, aby ten zámek měl po pětadvaceti letech jasného vlastníka a pevně věříme, že to bude paní hraběnka,“ řekl před vynesením rozsudku.

Soudy se případem zabývaly opakovaně. Nejdříve žalobu Colloredo-Mansfeldové zamítly, v roce 2000 Nejvyšší soud vrátil celou věc k novému projednání. Poté soudy rozhodly, že majetek, který má podle některých odhadů hodnotu kolem miliardy korun, má stát vydat a zámek spravovala Colloredo-Mansfeldová. V roce 2005 ale Ústavní soud verdikty zrušil a případ se znovu vrátil rychnovskému soudu, který rozhodl, že zámek má patřit státu, který objekt 10. dubna 2007 opět převzal do své péče.

Soudy případ znovu projednávají poté, co Ústavní soud předloni vyhověl stížnosti podané Colloredo-Mansfeldovou a uvedl, že listiny, které žalobkyně předložila, by mohly přinést pro ni příznivější rozhodnutí. Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud. Rychnovský soud loni uvedl, že důkazy, které žalobkyně předložila, nemohly vést k závěru, že konfiskace, která se uskutečnila v roce 1942, byla důsledkem rasové perzekuce, jak je vykládána Ústavním soudem.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Čtěte dále: Políček Obamovi? Na letišti ho osobně nevítal saúdský král