1

Francie je připravena tvrdě bránit své zájmy. Co my a zbytek Evropy?

Témata: , ,

Když mluvil francouzský prezident Francois Hollande před oběma komorami parlamentu, zněl jako neokonzervativní jestřáb. Těžká chvíle a nálada v zemi nevýrazného socialistu s charismatem účetního probrala. Hollande navrhoval věci, které jsou pro moderní levici ve všech vyspělých zemích obtížně stravitelné. Navrhoval podstatně přísnější dohled na stoupenci radikálního islámu, i za cenu omezení jejich svobod. Navrhoval odebírání francouzských pasů těm, kdo mají dvojí občanství a nepovedou život v souladu s republikánskými hodnotami. V krajních případech včetně deportací. Volal po silné mezinárodní koalici pro razantní intervenci v Sýrii a dalších padlých regionech Blízkého východu. Navrhoval přísnou kontrolu hranic.

V úterý pohovořil jeho pravicový rival, šéf republikánů Nicolas Sarkozy v televizi TF 1. A šel ještě o dost dál než Hollande. Kdyby byl u moci, označkoval by všech jedenáct a půl tisíce Francouzů podezřelých z extremismu. Skončili by v domácím vězení, případně by museli ještě nosit elektronické náramky, kdy je má policie na každém kroku pod kontrolou. Vykázal by ze země radikální imány, všechny, kteří se hlásí k salafismu. Francouze, kteří by se vrátili ze Sýrie a Iráku by zavíral do vězení. Podobně jako Hollande by deportoval Francouze s dvojím občanstvím podezřelé z extremismu. A zavedl by tvrdé trestání jakýchkoliv islamistických projevů na internetu. Přistupoval by se k nim podle Sarkozyho mělo stejně jako k dětské pornografii. To, že kandidátka Národní fronty a už dlouho před teroristickými útoky nejpopulárnější politička Marine Le Penová jde ještě dál a žádá, aby už Francie nepřijala jediného nového přistěhovalce, není potřeba připomínat.

Na stejné vlně jako politici je drtivá většina Francouzů. Jsou připraveni k omezení svobod v zájmu bezpečí. Podle průzkumu deníku Le Figaro a televize RTL s nějakými kontrolami a omezeními svých vlastních svobod souhlasí 84 procent Francouzů. Není žádný rozdíl mezi městem a venkovem. A dobře to vysvětluje, proč Hollande reaguje tak ostře. V tom názoru totiž není téměř žádný rozdíl ani mezi levicí a pravicí. Mezi Hollandovými socialisty je o tom přesvědčeno 87 procent voličů, což je ještě víc než francouzský průměr. A to lidé odpovídali na otázku o vzdání se svých vlastních svobod, nikoliv o tvrdších zásazích proti extrémistům, neuznávajícím francouzské hodnoty.

Jistě, je to reakce na šok z pařížských masakrů. Stejně to viděli Američané po 11. září 2001.

Jenže Francie byla ostražitá už dlouho předtím. Hned, jak začátkem léta začala přistěhovalecká lavina. Úplně ji míjela vítací kultura k migrantům, které propadlo Německo. Už od léta bylo podle průzkumů přes 80 procent Francouzů proti příchodu nových přistěhovalců do země. Hned v červnu bez jakýchkoliv debat zavřela Paříž hranici s Itálií na Azurovém pobřeží. Ve francouzské veřejné debatě se (podobně jako v britské) nemluví o uprchlické krizi, ale o migrační krizi. Mezi přistěhovalci a uprchlíky velmi tvrdě rozlišují. A na davy valící se do Německa zírali s úžasem. Pro povinné přistěhovalecké kvóty hlasovali jen proto, že si pragmaticky spočítali, jak moc po nich Němci touží, a že ten souboj v Bruselu nevyhrají. Přitom moc dobře věděli, že k žádným přesunům do Francie nedojde.

Francie je sice v mnoha ohledech rozložená a upadající. Především její ekonomiku dusí etatismus a přebujelý sociální stát, kterého se Francouzi, na rozdíl třeba od Němců, nebyli schopni vzdát. Společensky je ale v mnoha ohledech zdravější než jiné západní země. Mnohem méně než anglosaský svět, Německo nebo Skandinávie podléhá různým pseudohumanismům a progresivistickým ideologiím. Je méně posedlá debatou o identitách sexuálních menšin, genderu a dalších módních tématech. Když chtěl Hollande prosadit homosexuální manželství, aby si tím pojistil hlasy moderní levice, pochodovalo Paříží na protest milion a půl lidí. To se nikde jinde nestalo. Francouzi mají naopak mnohem více dětí a lepší demografické vyhlídky, takže žádné nové přistěhovalce proto, aby je živili, nepotřebují.

Francouzi si už před teroristickými masakry asi nejvíc ze zemí s velkými muslimskými komunitami uvědomovali a přiznávali, že masové přistěhovalectví byla chyba. Že se sice nejsilněji ze všech snažili o integraci, a jako jediní nepodlehli módnímu multikulturalismu, ale ta integrace se nepovedla. Vrazi z Paříže s francouzskými a belgickými pasy jsou toho příkladem.

Přiznání chyby je první cestou k nápravě. Je šance, že se teď otřesená Francie stane v Evropě lídrem nejen koalice proti teroru, ale i koalice rozumu. Koalice, která bude prosazovat konec defétismu ve stylu, že vnější hranici prostě nejde bránit a že nekontrolovaný pohyb milionů lidí bez dokladů po Evropě je ukázka evropského humanismu a hodnot.

Více motivovaný lídr koalice rozumu se nenabízí. Británie, která smýšlí o přistěhovalectví podobně jako Francie, se jistě přidá jako první. Premiér David Cameron už řekl, že navzdory momentálně velmi pacifisticky naladěné ostrovní společnosti, je připraven přidat se k náletům na Islámský stát. Po přísnější ochraně hranic volá Londýn už dlouho. A pro Němce může být výhodné potichu se připojit. Nebýt lídrem a nemuset tak uznat svůj velký přistěhovalecký omyl, jímž ohrozili celou Evropu. Je tady Polsko s novou, rozumnější vládou. Španělsko, které po lavině nových přistěhovalců rozhodně netouží.

Paříž může být tím alarmem, kdy se Evropa probere z defétismu a pseudohumanismu, které ji vedou k chaosu a úpadku.


/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více