Největší světový prodejce mění strategii. Už nechce 'krvavé diamanty'

Ceny porostou

Největší světový prodejce mění strategii. Už nechce 'krvavé diamanty'NOVÉ
Ekonomika

Václav Cílek

Jihoafrická firma De Beers představuje historicky nejdůležitějšího prodejce diamantů s dlouhodobou vizí a strategií prodeje, která se někdy určuje na celá desetiletí dopředu a je založena na pomalém, ale stabilním růstu cen diamantů, tak aby si je investoři navykli kupovat. Jakákoliv změna v systému prodeje tak obvykle vytváří celou řadu otázek.

Firma je v tomto roce velice aktivní. Počátkem roku ohlásila možné rozšíření kanadského diamantového ložiska Victor a později ohlásila novou prospekci na diamanty v Angole, která je podle ceny suroviny čtvrtým největším producentem diamantů. De Beers bude surové certifikované diamanty prodávat prostřednictvím firmy Global Sightfolder Sales. Slibuje si nejenom pružnější přístup k zákazníkům, ale také větší transparentnost, protože diamanty jsou často považovány za „krvavé kameny“ žoldnéřů a násilných afrických režimů.

Pokud se rozhodnete ke koupi diamantu, tak si buďte vědomi dvou záležitostí – cena je v rukách několika mála monopolních výrobců a v podstatě je záležitostí dohody mezi těžaři a důvěrou zákazníků. Obojí se může změnit. Broušené certifikované diamanty nabízené u nás i v Evropě menším kupcům jsou někdy zatíženy marží v měřítku i víc jak 40 %, takže když se dostanete do nouze a chcete kámen prodat, tak za něj můžete dostat jen polovinu původní ceny. U diamantů je třeba být extrémně opatrný. Nicméně v tomto roce se očekává zvýšení poptávky o 4,5 %, takže mírný růst cen by měl být zaručen.

Čtěte také: Pozor na efekt Las Bambas!

Vzácné zeminy v ekonomické mučírně