Největší světový prodejce mění strategii. Už nechce 'krvavé diamanty'

Ceny porostou

Největší světový prodejce mění strategii. Už nechce 'krvavé diamanty'NOVÉ 1
Ekonomika
Václav Cílek
Sdílet:

Jihoafrická firma De Beers představuje historicky nejdůležitějšího prodejce diamantů s dlouhodobou vizí a strategií prodeje, která se někdy určuje na celá desetiletí dopředu a je založena na pomalém, ale stabilním růstu cen diamantů, tak aby si je investoři navykli kupovat. Jakákoliv změna v systému prodeje tak obvykle vytváří celou řadu otázek.

Firma je v tomto roce velice aktivní. Počátkem roku ohlásila možné rozšíření kanadského diamantového ložiska Victor a později ohlásila novou prospekci na diamanty v Angole, která je podle ceny suroviny čtvrtým největším producentem diamantů. De Beers bude surové certifikované diamanty prodávat prostřednictvím firmy Global Sightfolder Sales. Slibuje si nejenom pružnější přístup k zákazníkům, ale také větší transparentnost, protože diamanty jsou často považovány za „krvavé kameny“ žoldnéřů a násilných afrických režimů.

Pokud se rozhodnete ke koupi diamantu, tak si buďte vědomi dvou záležitostí – cena je v rukách několika mála monopolních výrobců a v podstatě je záležitostí dohody mezi těžaři a důvěrou zákazníků. Obojí se může změnit. Broušené certifikované diamanty nabízené u nás i v Evropě menším kupcům jsou někdy zatíženy marží v měřítku i víc jak 40 %, takže když se dostanete do nouze a chcete kámen prodat, tak za něj můžete dostat jen polovinu původní ceny. U diamantů je třeba být extrémně opatrný. Nicméně v tomto roce se očekává zvýšení poptávky o 4,5 %, takže mírný růst cen by měl být zaručen.

Čtěte také: Pozor na efekt Las Bambas!

Vzácné zeminy v ekonomické mučírně

Sdílet:

Hlavní zprávy