Praha 7 se hádá s Babišem o radnici. Stěhování se jí nelíbí

"dominový efekt"

Praha 7 se hádá s Babišem o radnici. Stěhování se jí nelíbíNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Potvrzeno. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem minulého týdne skutečně poslal Praze 7 dopis, v němž radnici žádá o co nejrychlejší vystěhování z budovy Generálního finančního ředitelství na nábřeží Kapitána Jaroše. O případu jako první informoval deník ECHO24.cz. Ministerstvo to ale nebude mít nijak lehké. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) totiž Babišovi vzkázal, že i když už se vybírá nová budova pro radnici, dříve než za dva roky se vystěhovat nepůjde.

Babiš prostory potřebuje kvůli zavádění elektronické evidence tržeb. Generální finanční ředitelství totiž v souvislosti s EET bude nabírat stovky zaměstnanců, které musí někam posadit. Podle Babiše tak vznikla velmi naléhavá potřeba nových administrativních prostor a jako jediné možné řešení se ukazuje ukončení nájmu Praze 7. Ten měl přitom podle rok staré dohody pokračovat až do roku 2019.

„Na základě výše uvedeného Vás, vážený pane starosto, žádám o učinění všech nezbytných právních i faktických úkonů, jež budou směřovat k co nejrychlejšímu uvolnění prostor v budově GFŘ užívaných městskou částí Praha 7,“ píše Babiš starostovi Prahy 7 Janu Čižinskému. A i když nezmiňuje konkrétní termín, na ministerstvu se mluví maximálně o polovině příštího roku.

Ovšem u starosty Babiš narazil. Vedení sedmé městské části podle Čižinského už dnes dělá vše, co ministr financí v dopise požaduje, a při výběru nového sídla radnice postupuje takovou rychlostí, že je za to kritizováno od opozice. To je pravda. Jen v několika málo dnech Praha 7 zřídila výběrovou komisi, vyhlásila soutěž a v současné chvíli vybírá ze tří došlých nabídek na nové sídlo.

‚Úřad Prahy 7 zůstane, kde je‘

„Čekáme na posudky, za jak dlouho by bylo možné případné budovy připravit k nastěhování. Proces adaptace však neočekáváme kratší než dva roky. Technicky není možné se v průběhu dvou let dvakrát stěhovat. I kdyby to technicky bylo myslitelné, šlo by zcela jistě o významné a zbytečné plýtvání veřejnými prostředky,“ vzkázal proto v odpovědi Čižinský Babišovi, že dříve než za dva roky Praha 7 současné prostory neopustí.

Kdyby podle něj Praha 7 skutečně dostala od ministerstva výpověď, spustilo by to domino efekt, protože by sama musela vypovědět nájemní smlouvu České geologické službě, která sídlí v prostorách svěřených městské části v Kostelní ulici.

„Nejpravděpodobnější vývoj nastalé situace je, že bez ohledu na právní kroky jak Česká geologická služba, tak Úřad městské části Praha 7 zůstanou tam, kde jsou nyní, protože nikdo nesmí při procesu stěhování porušit zákon a vše musí být řádně vysoutěžené a schválené v zákonných lhůtách,“ odpověděl starosta ministrovi v závěru dopisu s tím, že současná nájemní smlouva byla domluvena na jejich schůzce přesně před rokem.

Čtěte také: Ministerstvo chce vystěhovat Prahu 7. Ta už shání novou radnici

Praha 7 v pátek pořádá veřejnou debatu, kde chce představit všechna tři možná budoucí sídla radnice. Opozice v sedmé městská části už se ale proti rychlému výběru nové radnice ohradila. A například ODS upozorňuje, že ani jednu z nemovitostí nevlastní firma se známými koncovými vlastníky.

„Koncové vlastníky firem, které podaly postupující nabídky, není možné dohledat v obchodním rejstříku. Dvě ze tří nabídek předložily společnosti, jejichž vlastnický řetězec končí na Britských panenských ostrovech, respektive na Kypru. A za třetí firmou stojí společnost s akciemi na jméno,“ upozornil šéf zastupitelů ODS na Praze 7 Petr Kantor.

Podle ČSSD zase vedení radnice chce, aby zastupitelé o novém sídle rozhodovali pod časovým tlakem. Mimořádné jednání zastupitelstva je svoláno na pondělí 23. listopadu.