Za cigaretu bič nebo poprava. Trestu neunikl ani šéf policie

ŽIVOT V ISLÁMSKÉM STÁTU

Za cigaretu bič nebo poprava. Trestu neunikl ani šéf policieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Za cigaretu zbičovat nebo rovnou uříznout hlavu. Takový je život ve městě Rakka, které je hlavním sídlem samozvaného Islámského státu. Trestu se tu nevyhnul ani policejní velitel islámských radikálů. Podle deníku The Independent byl nalezen mrtev s cigaretou u úst.    

Běžný život v syrském městě Rakka je pro jeho obyvatele extrémně nebezpečný. Nejde však pouze o bombové útoky nebo přestřelky muslimských radikálů. K tomu, aby místní občan přišel o život, stačí, když si na veřejnosti zapálí cigaretu. Nemilosrdné zákony chalífátu, který si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi muslimy na světě, popsal jeden ze zakladatelů aktivistické skupiny Rakka is Being Slaughtered Silently (Raqqa je potichu vyvražďována) Abu Mohammed Hussam. Informaci přinesl deník The Independent.

‚Cigáro‘ až po smrti

Zákony platí pro všechny. Trestu proto neunikl ani velitel islamistických policejních sil. Před pár dny byl nalezen mrtev nedaleko syrského města Deir al-Zor. Jeho tělo leželo na zemi, v ústech měl ponechanou cigaretu a na těle napsaný nápis, který „ospravedlňoval“ spáchanou vraždu. „O Sheikh je to Munkar“ neboli „Nenáviděná a zlá věc“, jak radikálové oficiálně označili tabákový výrobek. Ten je podle ultrakonzervativní verze práva šaría zdraví škodlivým, a proto zakázaným zvykem. 

„Přistihnou-li vás poprvé, čeká vás zatykač a čtyřicet ran bičem.“ 

Aktivista Hussam popsal, jakým způsobem islámské síly postupují, pokud přistihnou člověka při kouření cigarety. „Pokud vás přistihnout kouřit poprvé, budete jen zatčen a dostanete čtyřicet ran bičem. Když vás ale načapají podruhé, půjdete na nějakou dobu do vězení,“ řekl Hussam pro deník The Independent. „Při třetím pokusu vám dají velkou pokutu a pak vás převezou někam za město, kde můžete být popraven,“ dodal. 

Čtěte také: Islámský stát upálil zaživa jordánského pilota

Krachují i podniky

Před obsazením města Islámským státem se ale v Rakce kouřit mohlo. Zákaz tak způsobil i krach mnoha podniků. „Nemám už žádné zákazníky. Většina mých bývalých zákazníků si jako kuřáci nedokážou užít šálek kafe bez cigarety. Jen se nás snaží přinutit, abychom museli všechny podniky zavřít,“ stěžuje si jeden z místních majitelů kavárny. 

Čtěte také: Islamisté blízcí IS zaútočili Sinaji. Zabili 32 lidí

„Vždycky , když se blížíme k hranicím, náš řidič přepíná na islámskou hudbu a vyhazujeme všechny cigarety z okna,“ potvrzuje i úředník z turecké koordinační jednotky.

„Vždycky , když se blížíme k hranicím, náš řidič přepíná na islámskou hudbu a vyhazujeme všechny cigarety z okna.“

Totéž potvrdil i pro deník Los Angeles Times muž, se kterým novináři mluvili poblíž hraničního přechodu Akcale, který odděluje Sýrii od Turecka. „Jakmile hranice překročím, nemůžu si už zapálit na veřejnosti,“ vysvětlil. I kouření v soukromí je velmi nebezpečné. Veškeré tabákové výrobky, které islamisté na hranicích objeví, musí být zlikvidovány. 

Rakka je město ve střední části severní Sýrie na břehu řeky Eufrat. Leží zhruba 160 kilometrů na východ od města Aleppo, z něhož pochází poslední propagandistické video natočené zajatým fotoreportérem Johnem Cantliem. Ten naopak v režii Islámského státu popisuje klid a pohodu, která v zemi vládne, „pokud na ni zrovna neútočí agresivní Spojené státy“. 

Čtěte také: Islámský stát zveřejnil další video s britským rukojmím Cantliem

V roce 2013 se stala Rakka prvním velkým městem, které dobyli rebelové během syrské občanské války. V roce 2014 přešla pod kontrolu Islámského státu, který z ní učinil hlavní město svého „chalífátu“. Ten si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi muslimy a usiluje o vládu nad územími, která muslimové obývají. 

Sdílet:

Hlavní zprávy