V Maďarsku přituhuje: razie v nevládních organizacích

ORBANISTÁN

V Maďarsku přituhuje: razie v nevládních organizacíchNOVÉ
Protesty proti razii v budovách nevládních organizací. Foto: FOTO: Twitter/Andrew Stroehlein
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Maďarská policie v pondělí ráno provedla razii v kancelářích tamních nevládních organizací Ökotárs a Demnet. Ty jsou členy čtyřčlenného konsorcia, které spravuje zahraniční dárcovské peníze pro další občanské společnosti. Jedná se tak již o několikátý vládní pokus o potlačení demokracie v desetimilionové zemi.

Do kanceláří dvou nevládních organizací Ökotárs a Demnet v centru Budapešti vtrhlo asi tucet policistů. Podle vyjádření členky vedení Demnetu Barbary Erős, které zveřejnila na Facebooku, policie zaměstnancům bránila v jakémkoliv používání mobilních telefonů. Mezitím tak stihla bez problému zabavit veškeré počítače i síťové servery. Důvodem razie měla být zpronevěra a neoprávněné finanční aktivity spáchané neznámým pachatelem. Neoficiální informace však hovoří o možném napojení organizace Ökotárs na opoziční politickou stranu. V reakci na razii se na místě později sešly desítky demonstrantů.

Post by Barbara Erős.

Ze strany maďarské vlády se nejedná o první útok na nevládní organizace. Již na jaře tam proběhlo několik neohlášených finančních inspekcí. Na základě jejich výsledků poté Maďarsko obvinilo Norsko z ovlivňování jejich vnitřní politiky pomocí darovaných peněz.

Konec liberální demokracii

Americká média i organizace Human Rights Watch na stav demokracie v Maďarsku upozorňují již delší dobu. Předseda tamní vlády a obdivovatel Ruska a Číny Viktor Orbán, který letos v dubnu znovu obhájil svůj premiérský post, naposledy šokoval svět svým výrokem, že chce učinit přítrž vývoji liberální demokracie v Maďarsku.

Představitelé Evropské unie odmítli komentovat jak Orbánův projev tak vládní tlak na neziskové organizace. Jediné prohlášení vydal komisař za lidská práva Rady Evropy Nils Muižnieks, který odsoudil rétoriku maďarské vlády a zpochybňování legitimity nevládních organizací. Z Budapešti přišla suchá odpověď. Údajně je potřeba prošetřit každé podezření ze spáchání trestného činu.

Čtěte více: Slavný Orbánův projev k Maďarům poprvé česky

Nevládní organizace Ökotárs byla založena v roce 1991 a soustředí se především na aktivity spojené s ochranou životního prostředí, svou partnerskou organizaci má i v České republice. Demnet se naopak soustředí na sledování vývoje demokracie a jejího udržování v Maďarsku a dalších zemích východní Evropy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit