Čína uvěznila proslulého pekingského advokáta

Čína uvěznila proslulého pekingského advokáta
Pu Zhiqiang, uvězněný advokát Foto: Wikipedie
2
Svět
Sdílet:

Čínské úřady zatkly proslulého pekingského právníka Pu Zhiqianga, předního bojovníka za lidská práva v zemi, který zastupoval i jednoho z nejznámějších čínských umělců a disidentů Aj Wej-weje. Vláda ho viní z údajného narušování režimu a nelegálního získávání osobních informací. Podle informací deníku The Guardian to oznámil pekingský Úřad veřejné bezpečnosti. Lídři komunistické strany tak přitvrzují v trestání těch, kteří kritizují jejich vedení. 

Puův právník zdůrazňuje, že se jedná o politického vězně, který je nevinný. Skutečným motivem k zatčení totiž byl právníkův blog, kde informoval o soukromém semináři, na němž si s společně s dalšími aktivisty měl připomenout pětadvacetileté výročí od krutého masakru demonstrujících občanů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.

Společně s Puem byli zatčeni i  zaměstnanci čínských finančních novin Nikkei, Wu Wei a Xin Jian a další aktivisté. Ti byli ovšem propuštěni už minulý týden. Panují obavy o zdravotní stav Zhiqianga. V cele je prý podrobován každodenním výslechům přesahujícím někdy i deset hodin.   

„Čínská vláda letos z obav kvůli pětadvacetiletému výročí události preventivně zadržela více než 40 novinářů, právníků, vědců a aktivistů.“

Čínská vláda letos z obav kvůli pětadvacetiletému výročí události preventivně zadržela více než 40 novinářů, právníků, vědců a aktivistů už na začátku června. Podle Amnesty International se jednalo o mnohem větší preventivní zásah než v předchozích letech.

Masakr na náměstí Nebeského klidu proběhl v červnu 1989. Demonstrující občané požadovali demokratizaci společnosti stejně jako se tomu dělo ve východní Evropě. Protesty ovšem násilně potlačila armáda. Podle údajů Čínského červeného kříže přišly o život dva až tři tisíce lidí.   

O náhlém zatčení Pu Zhiqianga informoval jeho nedávný klient Aj Wej-wej na sociálních sítích. Ten se dostal do konfliktu s vládou již mnohokrát. Pro svůj kontroverzní blog byl dokonce napaden policií, v důsledku čehož musel v Německu prodělat operaci mozku.

Nejvážnějším incidentem s čínskou vládou bylo jeho náhlé zatčení v dubnu 2011 a následné 81 denní věznění na neznámém místě. Díky rozsáhlým mezinárodním protestům byl propuštěn, ovšem s pokutou, která přesahovala 8 mil RMB (cca 25 mil. Kč).

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz