V Anglii odhalili nedávné zneužívání 1400 dětí

Zneužité děti

V Anglii odhalili nedávné zneužívání 1400 dětí
Ilustrační foto Foto: FOTO: Wikimedia/Southbanksteve
1
Svět
Sdílet:

V čtvrtmilionovém městě Rotherham ve střední Anglii se v letech 1997 až 2013 stalo podle zjištění úřadů oběťmi sexuálního zneužívání nejméně 1400 dětí. Informovala o tom autorka příslušné úřední zprávy Alexis Jayová. Podle ní byly i jedenáctileté děti znásilňovány, unášeny, prodávány a bity. 

Městem Rotherham podobná aféra otřásla již v roce 2010, kdy šlo za mříže pět mužů pákistánského původu za zneužívání mladých dívek. Zprávu, která přinesla dnešní zjištění, si nechala tamní policie vypracovat právě v reakci na tento případ. Podle výpovědí obětí byla většina ostatních násilníků převážně asijského původu. Spojitost s případem z roku 2010 však není jasná.

První informace se o zneužívání dětí v tomto městě objevily už v letech 2002 a 2006. „Ačkoliv byly vypracovány tři úřední zprávy, policie k celé věci přistupovala velmi liknavě,“ řekla autorka nové zprávy. První z předchozích zpráv byla smetena ze stolu, protože policejní důstojníci údajům odmítali uvěřit. Ostatní dvě zprávy byly podle Jayové ignorovány. 

„Násilníci některé děti polili benzínem a hrozili jim upálením, pokud nebudou poslušné. Hrozili jim také zbraněmi, nebo je nutili se dívat na nějaké zvlášť brutální znásilnění s pohrůžkou, že to stejné může postihnout i je, pokud o svém zneužívání někomu řeknou,“ dodala Jayová. 

Starosta města Roger Stone se podle BBC rozhodl s okamžitou platností odstoupil. „Je to mé právo jakožto hlavy města, abych převzal zodpovědnost za zločiny, které se staly," řekl. Šéf tamní policie se odstoupit nerozhodl, obětem a jejich rodinám se však omluvil za nečinnost.

Sdílet: