velký podvod

Měděná mafie v Chile. Ukradla surovinu za 80 milionů dolarů

Měď tvoří zhruba 60 % vývozu Chile a na hrubém domácím produktu jihoamerické země se podílí 16 %. Státem vlastněná firma Codelco uvedla, že se hodlá soudit s celkem 22 lidmi, kteří se podíleli na krádeži měděného koncentrátu za celkem 80 milionů dolarů.

Krádež probíhala tak, že přepravní firma ve spolupráci se zaměstnanci firmy odvážela koncentrát s asi 30 % mědi do opuštěného povrchového dolu, kde jej vyměnila za velice chudé měděné rudy s obsahem pod 1 % mědi a ty pak odvezla na místo určení v El Salvatoru. Od roku 2011 tak skupina denně vyměnila kolem pěti až šesti nákladů.

Diskuse nad případem se týká mimo jiné toho, zda by soukromá firma dovedla lépe zamezit podobným krádežím, anebo naopak zda by soukromý vlastník s kontakty na státní úředníky mohl efektivněji organizovat podvody a daňové úniky.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.