ČSSD chce omezit oligarchy. Sobotka se na to zeptá Babiše

Po sjezdu ČSSD

ČSSD chce omezit oligarchy. Sobotka se na to zeptá BabišeNOVÉ
Domov

Jan Kálal

Demokracie v Česku se nesmí podlomit pod oligarchy, kteří vlastní firmy, média i politické strany. Ostrý vzkaz, který sedí na vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), je součástí rezoluce ze sjezdu ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ho ale na dotaz deníku ECHO24.cz mírnil s tím, že se netýká jen šéfa hnutí ANO. Babiše se chce zeptat, co by důslednější úpravě legislativy o střetu zájmů a vlastnictví médií řekl.

„Náš demokratický systém se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média a i politická uskupení,“ stojí v programové rezoluci, na které se v sobotu v Praze shodl 38. sjezd ČSSD.

„Proto, abychom tu brzy neměli jen parodii na demokratický systém, v níž místo politických programů a demokratických stran budou spolu o vliv na budoucnost státu soupeřit jen bohaté podnikatelské klany, potřebujeme v zákonech jasněji definovat střet zájmů, zpřísnit pravidla pro financování politických stran a volebních kampaní a zpřesnit mediální legislativu,“ zmiňuje dokument, který akcentuje také roli veřejnoprávních médií.

První den sjezdu ČSSD: Sobotka uspěl. Delegáti mu zvolili i kompletní dream team

Deník ECHO24.cz zjišťoval, zda i podle Sobotkova mínění míří rezoluce hlavně na jeho vicepremiéra. Tedy na Andreje Babiše, proti kterému se v projevech na sjezdu vymezoval nejen on, ale také řada dalších delegátů. Už v pátek na adresu majitele Agrofertu Sobotka prohlásil: „Koncentruje politickou, ekonomickou a mediální moc v rozsahu, která nemá v naší zemi po listopadu 1989 obdoby. Dostává se tak do permanentního střetu zájmů. Naše zákony nebyly na nic takového připraveny.“

„Budeme vést diskusi s našimi partnery v koalici, s ostatními stranami o možných změnách legislativy tak, abychom obhájili veřejný zájem i z hlediska podoby zákona o střetu zájmů, pravidel pro financování politických stran nebo regulace mediálního trhu.“

Sobotka k problému s oligarchy: Není to jen Babiš

Po skončení sjezdu nicméně premiér a šéf ČSSD volil slova už opatrněji. „To je problém, který jde napříč Evropou. Není zdaleka jenom problém České republiky a není to zdaleka jenom problém pana Babiše v České republice,“ uvedl Sobotka a dodal: „Bohatých podnikatelů, kteří se snaží zvýšit svůj vliv například tím, že se angažují v médiích, je více.“

Předseda sociálních demokratů nicméně slíbil, že jeho strana bude ve vládě důsledně hájit veřejný zájem. „A budeme vést diskusi s našimi partnery v koalici, s ostatními stranami o možných změnách legislativy tak, abychom obhájili veřejný zájem i z hlediska podoby zákona o střetu zájmů, pravidel pro financování politických stran nebo regulace mediálního trhu,“ vypočet Sobotka pro ECHO24.cz. Na zpřísnění zákona o střetu zájmů a další citlivé oblasti se tak šéf ČSSD mimo jiné zeptá i předsedy hnutí ANO, kterého se tematika bytostně týká.

Šéf ANO: Premiér neřekl nic nového a zákony dodržuji

Babiš se přitom už v pátek nechal slyšet, že sám žádný nový problém nevidí. „Pan premiér neřekl nic nového. Nic nového není ani to, co vlastním, a to, co mám. Všichni voliči to věděli a dali nám už ve třech volbách po sobě své hlasy. Všechny zákony o střetu zájmů dodržuji a pan premiér to ve sněmovně ve čtvrtečních interpelacích potvrdil,“ podotkl předseda hnutí ANO, ministr financí a majitel Agrofertu v jedné osobě.

Druhý den sjezdu ČSSD: Kde vezmeme 40 % žen? bojí se už v ČSSD

„Je tu řada dalších podnikatelů, kteří kandidují do politiky a ponechávají si svůj byznys. Můžu zmínit pana Valentu. Jsou tady různé komunální kandidátky, za kterými stojí vlivné podnikatelské subjekty.“

„V této fázi, pokud jsme ve vládě a jsme koaličními partnery ANO, tak ve vládě budeme důsledně hájit veřejný zájem, aby tady nevznikla jakákoli podezření,“ zmínil Sobotka. „O legislativních návrzích budeme napřed diskutovat s partnery, abychom věděli, jestli pro to existuje politická podpora. A podle koaliční smlouvy tu diskusi začneme v koalici,“ dodal šéf ČSSD.

Koho dalšího se problém s oligarchy podle Sobotky ještě týká? „Je tu řada dalších podnikatelů, kteří kandidují do politiky a ponechávají si svůj byznys. Můžu zmínit pana Valentu,“ ukázal na senátora a šéfa Synotu. „Jsou tady různé komunální kandidátky, za kterými stojí vlivné podnikatelské subjekty. Je to věc, která je širší, než jenom otázka jednoho našeho koaličního partnera,“ uzavřel premiér a šéf ČSSD.

Čtěte také: ‚Musíme dát lidem naději. Ne koblihy,“ opřel se Hašek do ANO