Dohoda TTIP poškodí evropské spotřebitele, varují Greenpeace

Dohoda TTIP poškodí evropské spotřebitele, varují GreenpeaceAKTUALIZOVÁNO
Domov

Negativní důsledky dohody o volném obchodu

Hnutí Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy poškodí evropské spotřebitele a bude mít i negativní dopad na životní prostředí. Hnutí proto dnes na internetu zveřejnilo tajné dokumenty z vyjednávání, aby si utajovaná data mohl kdokoli projít.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury DPA i nadále požaduje rychlé uzavření dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Bavorský premiér a předseda vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer podle listu Süddeutsche Zeitung prohlásil, že budoucnost plánované dohody TTIP zcela závisí na transparentnosti a ochraně spotřebitelů.

„Dokud u TTIP nebude transparentnost, nedám k ní jako předseda strany souhlas,“ řekl Seehofer, jehož CSU tvoří s křesťanskodemokratickou CDU kancléřky Angely Merkelové stranickou unii. „Záleží mi na zachování vysokých spotřebitelských standardů,“ dodal.

Merkelová podle svého mluvčího Steffena Seiberta nadále považuje uzavření obchodní dohody za velmi důležitý krok. Mluvčí dodal, že stejný názor zastává i zbytek vlády.

Z dnes zveřejněných dokumentů, které již předem analyzovali němečtí novináři, podle médií vyplývá, že USA staví Evropskou unii pod tlak. Washington například hrozí, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce tak přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů. USA prý rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony, napsal list Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách.

Kritizován je také způsob vyjednávání, který je podle mnohých značně netransparentní. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. Zveřejněné texty ale přinášejí i podrobný náhled na americkou vyjednávací taktiku a postoje.

Čtěte také: Šest západoevropských zemí žádá Brusel o prodloužení kontrol na hrancích

„Bohužel zveřejněný text potvrzuje obavy milionů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Pochybné vyjednávání o smlouvě by mělo být okamžitě zastaveno a v budoucnu by dalším jednáním měla předcházet veřejná debata,“ uvedl Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Součástí asi 250 stránek zveřejněných dokumentů je i dubnový návrh části závěrečného textu, který byl vypracován před newyorským kolem vyjednávání. To se konalo na konci dubna. Konečná verze dohody má mít asi 30 kapitol a řadu dodatků.

Místopředseda Evropského parlamentu Alexander Graf Lambsdorff podle DPA kritizoval senzační tón zpráv, které o uniklých dokumentech informovaly. Celou záležitost vnímá jako dělání z komára velblouda.

Deník Süddeutsche Zeitung podle Lambsdorffa nepsal o TTIP objektivně a své titulky navíc spojil s takovými částmi textu, které pak v celkovém kontextu hovoří o úplně něčem jiném. Zmínil například varování před geneticky modifikovanými plodinami, o kterých ale v textu není ani slovo. Na to ale Süddeutsche Zeitung upozornil s tím, že se používá termín moderní zemědělské postupy, jejichž součástí je zřejmě i genetická manipulace.

Úřad německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriele, který se na vyjednávání podílí, dnes uvedl, že pravidla pro prodej geneticky upravených potravin se nezmění. Sdělil také, že takovéto potraviny budou muset být nadále jasně označeny a že ochranné a zdravotní standardy pro lidi, zvířata i prostředí nebudou TTIP nijak zpochybněny.

Čtěte také: Nespokojení místopředsedové z ANO zakládají vlastní hnutí

Související články