1

Roterhamský sexuální skandál má tisíce dětských obětí

,

Labouristická poslankyně za Rotherham Sarah Championová řekla pro Sky News, že dětských obětí sexuálního zneužívání místních gangů je minimálně o několik stovek víc, než bylo odhadováno. Skandál vyšel najevo v srpnu loňského roku, podle informací bylo 1400 dětí v Rotherhamu zneužito, poslankyně ale mluví až o několika tisících. Viníci jsou přitom stále na svobodě.

„Zpráva ze srpna mluví o 1400, já ale každý týden potkávám další a další oběti,“ řekla Sky News Sarah Championová. „Takže bych řekla, že finální číslo bude bližší spíše několika tisícům lidí, kteří v tomto malém městečku byli zneužiti.“

Prvotní zprávu o zneužívání vypracovala profesorka Alexis Jayová v srpnu 2014. V ní došla k závěru, že mezi lety 1997 a 2013 bylo zejména muži z Asie v tom malém městě zneužito na 1400 dětí.

V rámci péče o převážné mladé dětské oběti v Rotherhamu vzniklo dnes již zavřené komunitní centrum „Risky Business“, které se postaralo už o více než 1700 lidí. Nesetkalo se ale s velkým úspěchem a organizace založená jednou z obětí byla obviněna, že si většinu vymyslela.

Jsou nedotknutelní

„Byla sem obviněna z toho, že jsem říkala moc, že jsem sdílela moc informací a příliš o věci informovala,“ uvedla pro Sky News poprvé veřejně bývalá zástupkyně organizace Risky Business Jayne Senior.

„Stále vídám ty, kteří mě napadli, jak si v autech vozí mladé dívky. Jsou nedotknutelní,“ svěřila se jedna z obětí zneužívání představená jako Gemma. „Půl roku poté a stále neproběhla žádná zatčení, žádné tresty a důkazy se stále ztrácí. Jako kdyby jim řekli, že si mohou dělat, co chtějí.“

Podle ní byla organizace na podporu obětí cíleně zdiskreditována. „Myslím si, že jí zavřeli, protože se snažila čelit problému,“ dodala Gemma. 

„Opravdu nemám zdání, proč bylo centrum uzavřeno. Proč byste zavírali úspěšnou organizaci, která ukazovala, jak moc je důležité, aby své služby poskytovala tím spíš, když byl natolik úspěšná,“ dodala k situaci labouristka Championová. 

Prokleté městečko

Městem Rotherham podobná aféra otřásla již v roce 2010, kdy šlo za mříže pět mužů pákistánského původu za zneužívání mladých dívek. Zprávu, která přinesla srpnová zjištění, si nechala tamní policie vypracovat právě v reakci na tento případ. Podle výpovědí obětí byla většina ostatních násilníků převážně asijského původu. Spojitost s případem z roku 2010 však není jasná.

„Násilníci některé děti polili benzínem a hrozili jim upálením, pokud nebudou poslušné. Hrozili jim také zbraněmi, nebo je nutili se dívat na nějaké zvlášť brutální znásilnění s pohrůžkou, že to stejné může postihnout i je, pokud o svém zneužívání někomu řeknou,“ stálo ve zprávě Jayové. 

Starosta města Roger Stone se po zveřejnění kauzy rozhodl s okamžitou platností odstoupit. „Je to mé právo jakožto hlavy města, abych převzal zodpovědnost za zločiny, které se staly," řekl. Šéf tamní policie se odstoupit nerozhodl, jen se omluvil rodinám za nečinnost policie.

Čtěte také: Děti polévali benzínem. Británie řeší osudy stovek zneužitých

Nový sexuální skandál v Británii, tentokrát přímo ve Westminsteru

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.