Poškodilo Babiše u voličů Čapí hnízdo? Podle průzkumu ČT ne

VOLEBNÍ PRůZKUM

Poškodilo Babiše u voličů Čapí hnízdo? Podle průzkumu ČT neAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Skandál kolem farmy Čapí hnízdo Podle agentury TNS Aisa neoslabil volební preference hnutí ANO, jejíž předseda Andrej Babiš musel ve sněmovně obhajovat obdrženou padesátimilionovou dotaci pro tento projekt v roce 2007. Průzkum TNS Aisa pro Českou televizi se tímto zjištěním rozchází s předchozím šetřením ppm factum, podle kterého naopak celá kauza poslala ANO na druhou pozici až za ČSSD. Ve volebním modelu pro ČT drží ANO i nadále první místo s 28,5 procenty. Až za ním skončila s 21,5 procenty ČSSD. Mírné oslabení zaznamenala KSČM na třetím místě, díky zlepšeným výsledkům se na čtvrtou pozici dostala ODS.

V předvolebním průzkumu TNS Aisa si u voličů oproti únoru nejvíce polepšila ČSSD, díky 4,5 procentnímu nárůstu obhájila druhé místo s 21,5 procentními body. To je o celé procento více, než tato strana získala ve sněmovních volbách 2013. První místo si podrželo hnutí ANO s 28,5 procenty, což oproti únoru znamená nárůst o 1,5 procent. V porovnání s volbami před necelými třemi lety se jedná o posílení o celých 10 procent.

Výsledky TNS Aisa se přitom liší od šetření společnosti ppm factum. Ta po svém březnovém dotazování mezi veřejností přisoudila první místo ČSSD s dvaceti procenty, mírně za ním skončilo se stejným počtem procentních bodů právě hnutí ANO. To totiž obdrželo nižší celkový počet hlasů.

Voliče ANO tak podle šetření České televize k odklonu od strany nepřiměl ani probíhající skandál kolem zneužitých dotací pro farmu Čapí hnízdo. Předseda hnutí Andrej Babiš musel na březnové mimořádné schůzi vysvětlovat vlastnictví farmy, která před několika lety obdržela díky nejasné majetkové struktuře evropskou dotaci 50 milionu korun. V době přijetí těchto peněz vlastnily farmu údajně skrze anonymní akcie Babišovi dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) k preferencím ANO v České televizi řekl, že hnutí se navzdory očekáváním některých, kdo mu předvídali jepičí životnost, nerozbourává. „My jsme odsouzeni ke spolupráci se svým největším soupeřem,“ uvedl Stropnický k výsledkům ČSSD v pořadu Otázky Václava Moravce.

Třetí místo v průzkumu TNS Aisa obsadila KSČM s 9,5 procenty. V únorovém šetření přitom strana získala o 2,5 procenta více, ve volbách roku 2013 obdrželi komunisté 15 procent hlasů. V březnu ztratila i TOP 09, u té se jednalo o pokles o 1,5 procentního bodu na hranici 7 procent a celkovou pátou příčku. V případě strany Miroslava Kalouska se jedná o nejnižší naměřenou hodnotu od začátku předvolebních šetření.

Slabý výsledek TOP 09 pomohl další pravicové straně ODS na čtvrté místo, které obsadila s 9 procenty. Únorový výsledek ODS vylepšila o půl procenta. Stejně si polepšila i KDU-ČSL. Ta v březnovém šetření získala 6 procentních bodů, což jí zajistilo šestou pozici.

Podle výsledků předvolebního průzkumu pro ppm factum by přitom postavení stran na čtvrtém až šestém místě vypadalo poněkud odlišně. S 10,1 procenty by čtvrtou příčku obsadila TOP 09, za ním by se umístila KDU-ČSL s 8,2. Až šestá by skončila ODS se 7 procenty.

Velké změny nenastaly v průzkumu TNS Aisa u neparlamentních stran. Pod pětiprocentní hranicí se i nadále drží Úsvit přímé demokracie, Zelení, Svoboda a přímá demokracie i Piráti. Ostatní strany by získali zbylých šest procent hlasů.

Pokud by nové volby do poslanecké sněmovny proběhly nyní, přišlo by k volebním urnám 71 procent lidí. Opět se tak ukázal vzrůstající zájem veřejnosti o politiku, jedná se totiž o nejvyšší hodnotu od začátku šetření.

Čtěte také: První průzkum po Čapím hnízdě? ANO spadlo pod ČSSD

ANO stále vede. TOP 09 si v novém průzkumu polepšila