Merkelová souhlasí s řízením EK vůči Česku, Polsku a Maďarsku

Kvóty přerozdělování migrantů

Merkelová souhlasí s řízením EK vůči Česku, Polsku a MaďarskuNOVÉ
Svět

Echo24

Německá kancléřka Angela Merkelová nemá problém s řízením Evropské komise vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli nenaplňování kvót pro uprchlíky. Komise podle ní dělá, co musí. Premiérka to dnes řekla v Berlíně po setkání se svým estonským protějškem Jürim Ratasem. Byla to právě kancléřka, která protiprávně otevřela hranice a pozvala do Německa bez kontrol statisíce migrantů.

Německá kancléřka, která kvóty na přerozdělování uprchlíků dlouhodobě podporuje, na dotaz novinářů nejprve pochválila Estonsko za to, že běžence přijímá a pomáhá jim. „Jinak (Evropská) komise dělá, co v rámci své zodpovědnosti dělat musí,“ poznamenala poté. „Nemám proto žádný důvod komisi kritizovat,“ doplnila.

Středeční krok Evropské komise, který může vyústit až v pokutu pro Českou republiku, kritizovali zástupci české vlády i opozičních stran.

Proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků jsou všechny země tzv. visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), Slovenska se ale zahájené řízení netýká.

Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V evropské migrační politice podle Merkelové nelze čekat žádné zázraky ani za estonského předsednictví osmadvacítce, které začne 1. července. Pozice některých zemí jsou podle kancléřky velmi tvrdé.

Čtěte také: Odveta za kvóty. Brusel má zahájit řízení proti ČR za odmítání migrantů