Kašmír aneb To, co zbylo z kulturní perly Asie

Kašmír

Kašmír aneb To, co zbylo z kulturní perly AsieJeden svět 2015 1
Jeden svět 2015
Jana Hušková
Sdílet:

Kašmír býval po staletí unikátním místem, kde se mísily jednotlivé národnosti, kultury i náboženství. Křižovatka obchodních cest, důležitý bod na místě historické hedvábné stezky. Kontinuální vývoj území, kde hinduisté pokojně žili po boku muslimů, narušily územní spory Indie a Pákistánu a Číny. Znesvářené země přeměnily místní region na válečnou zónu. Původní bohatou kulturu dnes připomínají pouze její ruiny a jediné, co zde ještě mají obyvatelé společného, je doposud trvající konflikt.

Právě o něm vypráví film s názvem Kašmír, kterým diváky provází mladý karikaturista Malik Sajád. Ten se v regionu narodil a strávil v něm celý dosavadní život. Kašmír, jenž je podle jeho slov nejmilitarizovanější zónou na světě, označuje za jedno velké vězení.

Již od svých čtrnácti let publikuje Sajád v novinách své kresby, na nichž zachycuje místní politickou i vojenskou situaci, ale také úpadek kultury. A právě na ní je nejvíce patrné, jak moc původně bohatý region konfliktem strádá.

„Když se podíváme na historii místní kultury, znalosti, cítíme, že, tohle bývalo skutečně fungující místo. Ale v posledních dvou desetiletích se Kašmír změnil na násilnou konfliktní zónu. A obyvatelé si museli zvyknout na totálně jiný životní styl,“ říká Sajád. Jako mladý člověk se těžko ztotožňuje s odkazy na krásnou kašmírskou kulturu. Jeho generace totiž zná pouze její ruiny.

Rozdělená sousedství, rozbité rodiny

Spory mezi Indií a Pákistánem o území Kašmíru začaly již po roce 1947, kdy oba státy vznikly z původní britské kolonie. Situace se však výrazně zhoršila v devadesátých letech poté, co zde vypukl ozbrojený konflikt. Mnoho lidí tehdy zahynulo, mnoho dalších je dosud nezvěstných. Historické území Kašmíru je od té doby neprostupně rozděleno. Nejen území, ale také jednotlivé rodiny. Mladá generace již nezná nic jiného než ozbrojený konflikt, který je přitom okolním světem již téměř zapomenut.

Ve filmu se objevují další dva umělci, také oni ve svém díle reflektují současnou realitu v regionu a zamýšlejí se nad tématem národní identity. Tato otázka je palčivá zvlášť pro jednoho z nich, který si jako malý muslimský chlapec hrával se svými kamarády z hinduistických rodin. Najednou však všichni tito lidé zmizeli a jejich obydlí doposud zejí prázdnotou. Ve vzduchu visí otázka proč vlastně, když byli všichni „Kašmířané“ stejně jako on.

Film popisuje neutěšenou situaci regionu, jeho poněkud pesimistické vyznění však vyvažují působivé záběry nádherné kašmírské přírody i trosek původně honosných staveb. Nezvykle působivá kamera dělá ze snímku skutečný vizuální zážitek.

Kašmír (Kashmir). Režie: Elayne McCabe / Indie, USA / 2014 / 52 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015

 

Sdílet:

Související články

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články