Babišovi se líbí Trump: „Ví, co s migrací a oba jsme nekorektní“

PODNIKATELÉ V POLITICE

Babišovi se líbí Trump: „Ví, co s migrací a oba jsme nekorektní“NOVÉ
Donald Trump a Andrej Babiš. Foto: Koláž: Echo24.cz
1
Domov

vb Echo24

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) asi příliš nepřekvapil, když napsal, že se mu v některých tématech líbí republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Na realitním magnátovi oceňuje zejména jeho přístup k otázkám migrace, nekorektní vyjadřování a také to, že se neživí politikou. Úplně nejlepším kandidátem by ale prý pro Babiše byl další podnikatel – Michael Bloomberg.

„V některých tématech se mi líbí Donald Trump, což se asi dalo čekat. Má jasné řešení pro otázku migrace, je to byznysman, který nežije z politiky, ale ze svých vlastně vydělaných peněz. Jeho rétorika je často nekorektní, ale to ta moje taky. Tak nějak mu rozumím víc než třeba paní Clintonové,“ napsal Babiš v pátek večer na Facebook svého hnutí ANO.

Babiš však jedním dechem dodal, že jeho hlavním favoritem je jiný kandidát – a rovněž úspěšný podnikatel – Michael Bloomberg, který je mimo jiné zakladatelem a majitelem tiskové agentury nesoucí jeho jméno. „Člověk, který jednoznačně prokázal, že dokáže být neuvěřitelně úspěšný jak ve státní, tak i komerční sféře. To by byl podle mě lídr, kterého USA potřebují. Když jsem se s ním při své cestě po USA potkal, neuvěřitelně na mě zapůsobil,“ doplnil Babiš.

Andrej Babiš: "V některých tématech se mi líbí Donald Trump, což se asi dalo čekat. Má jasné řešení pro otázku migrace,...

Zveřejnil(a) ANO dne 4. březen 2016

Jeho vyjádření podpory Trumpovi ale vyvolalo vlnu kritiky. Lidé upozorňovali například na to, že kontroverzní podnikatel Trump nevybudoval své jmění od nuly, ale že navázal na aktivity svého otce. Další kritici pak poukazovali na to, že některá Trumpova řešení nemusejí být úplně funkční. „To jasné řešení migrační krize je stavba megazdi, k jejíž realizaci Trump donutí samotné Mexičany? Ach jo,“ komentoval jeden uživatel v narážce na Trumpův záměr vybudovat na americko-mexické hranici vysokou zeď.

Zřejmě pod palbou kritiky se proto Babiš rozhodl v sobotu dopoledne svoje slova zmírnit. „Kdybych byl Američan, volil bych Michaela Bloomberga, protože ho znám. Je to skvělý podnikatel, skvělý starosta New Yorku a skvělý člověk. A má dokonce ještě větší střet zájmů než já. Udělal na mě velký dojem a možná do toho půjde. Donald Trump několikrát zbankrotoval a je docela šokující, jak se mu daří. Nicméně mediálně je velice zdatný,“ uvedl v novějším příspěvku.

Kdybych byl Američan, volil bych Michaela Bloomberga, protože ho znám. Je to skvělý podnikatel, skvělý starosta New...

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 5. březen 2016

Zajímavé přitom je, že oba muži, o nichž se Babiš ve svých příspěvcích zmiňuje, se mu do určité míry podobají. V obou případech se totiž jedná o zámožné podnikatele, kteří se rozhodli vstoupit do politiky, přičemž velkou část své image vystavěli právě na tom, že pro ně politika nepředstavuje zdroj obživy. Například Michael Bloomberg v době, kdy působil jako starosta New Yorku, pobíral pouze symbolický plat ve výši jednoho amerického dolaru ročně.

Čtěte také: Mexičané chtějí Trumpovi zakázat vstup do země

Vyhnali nás z Trumpova projevu, stěžují si černošští studenti