Sobotka: Zeman se vzdaluje ČSSD. Je národní konzervativec

TÝDENÍK ECHO

Sobotka: Zeman se vzdaluje ČSSD. Je národní konzervativecROZHOVOR 2
Domov
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Tři týdny po krajských volbách, které pro vládní ČSSD znamenají vyklízení pozic, přišel tento týden šok. Dva průzkumy (STEM a CVVM), v nichž sociální demokracie začala výrazně ztrácet na koaliční ANO Andreje Babiše, v obou případech o patnáct procent. Mezitím se udála řada dalších věcí: návštěva dalajlamy, prohlášení čtyř ústavních činitelů o česko-čínských vztazích, příjezd strýčka Bradyho, alternativní 28. říjen na Staroměstském náměstí, vystoupení neklidných umělců. Co si o tom všem myslí premiér Bohuslav Sobotka? Přinášíme část rozhovoru s premiérem. Celý jej naleznete v Týdeníku Echo, nebo na  Echo Prime.

Den před naším rozhovorem vyšel zajímavý výzkum společnosti STEM, kde má ČSSD podporu jen přes 14 procent, zatímco ANO obrovský nárůst na téměř 30 procent. Jak si tu ztrátu více než 15 procentních bodů vysvětlujete?

Myslím, že to je odraz výsledku krajských voleb. Souvisí to taky s určitým zklamáním části lidí, kteří nás chtěli volit, a k těm volbám nakonec nedošli. Teď jsou zklamáni naším volebním výsledkem.

Jako že se vám mstí za to, že sami nešli volit?

No, jsou naštvaní, že jsme nevyhráli. Ale tomu já rozumím. Hodně jsem se snažil, jezdil jsem po republice a podporoval naše kandidáty, ale dopadlo to stejně jako v letech 2000 a 2004, kdy jsme byli ve vládě. Zatím jsme kraje vyhrávali vždycky jen z opozice. Připočtěte si k tomu, že jsme kraje posledních osm let řídili. Ale ptali jste se na aktuální preference. Myslím, že cesta do pekel by byla, kdyby se sociální demokracie začala štěpit a hádat. Zejména bychom se teď neměli hádat, koho budeme nominovat do prezidentské volby. Volby do Poslanecké sněmovny jsou mnohem důležitější než prezidentská volba. A lidi nevolí rozhádané strany. Takže já nechci dělat nějaká vnitrostranická referenda k prezidentskému kandidátovi. ANO taky žádné referendum o prezidentském kandidátovi dělat nebude. Já jsem pro to, rychle zorganizovat sjezd, ze kterého vyjdeme jako relativně sjednocená strana. Zadruhé si nemyslím, že naše budoucnost je v přimykání se k tomu, co představuje Miloš Zeman, protože to je cesta do minulosti.

Proč?

On jak stárne, stává se spíš takovým národně, konzervativně orientovaným politikem. Miloš Zeman se za ty roky hodně proměnil, asi i osobnostně. A myslím, že řadu svých dnešních názorů by v době, kdy byl předsedou vlády, neříkal. Není to cesta, jak by sociální demokracie mohla do budoucna získat nějaké mladší voliče. Dnes už navíc pravolevé dělení není v řadě zemí ta osa, po níž se vede debata. Viz Spojené státy, Rakousko, Německo – tam probíhají už jiné spory, než na co jsme byli zvyklí ze starých soubojů mezi ČSSD a ODS.

Po Staroměstském náměstí se objevily názory, že jde o český Majdan, Václav Klaus to označil za pokus o destabilizaci společnosti.

Já bych nepřeháněl, stejně jako mě nijak zvlášť nerozčilovalo, s kým se sejde dalajlama, tak stejně chápu naštvanost lidí v kauze Brady. Byť si myslím, že ani tato kauza nemá jen kladné hrdiny a padouchy. Život mě naučil, že věci bývají barevnější. Jednoho kladného hrdinu tedy ta kauza má, je jím nepochybně pan Brady. Na něm se ukazuje, jak česká společnost potřebuje kladné vzory a pozitivní hrdiny. A on je celým svým životem pozitivní hrdina. I proto jsem se v okamžiku, kdy se na mě lidé začali obracet, rozhodl, že mu dám medaili Karla Kramáře a připojím se k těm, kteří se pokusili kompenzovat fakt, že mu nebylo uděleno vyznamenání. Pokud byl v panu Bradym vyvolán dojem, že dostane státní vyznamenání, buď kroky pracovníků prezidentské kanceláře, nebo i třeba informacemi, které dostal od pana ministra Hermana, tak myslím, že v tu chvíli to vyznamenání dostat měl.

A kdo jsou ti záporní hrdinové, díky nimž je ta kauza barevnější?

Že tu probíhá nějaký dialog o vyznamenání pana Bradyho, většina z nás netušila. Já jsem se o něm například dozvěděl až poté, co jsem podepsal návrhy na vyznamenání. Pan Herman se zřejmě snažil nějakým způsobem podpořit vyznamenání pro svého strýce, pan prezident se snažil zabránit schůzce ministra Hermana s dalajlamou. Každý po tom druhém něco chtěl a vzájemně se zklamali. Z toho pak vyplynuly ty hořkosti.

Vy byste lobboval za svého strýce, tak jako ministr Herman?

Mě tedy nic takového nikdy nenapadlo. A myslím, že pro každého, kdo má na řadu věcí odlišné názory než pan prezident, je riziko pouštět se s ním do takového typu vyjednávání. Takže asi i kdyby mě taková věc napadla, asi bych nelobboval.

Foto: Týdeník Echo

Řekl byste, že Daniel Herman přijetí dalajlamy i té motanice kolem strýčka využívá ke sbírání politických bodů?

To bych neviděl tak jednoduše. Herman má nějaké své názory, má duchovní rozměr, chápu, že dalajlama je pro něj zajímavá osoba. Mně vůbec nevadila jeho schůzka s dalajlamou, mně vadila ta oficiální půda ministerstva kultury. Pokud jde o toho strýčka, tam už si vůbec netroufám něco takového tvrdit. Já u těch dialogů mezi prezidentem a ministrem nebyl. Mě jen asi jako spoustu lidí naštvalo, že obětí byl pan Brady. Ten si to nezasloužil. Ty akce v Praze, Brně, Novém Městě na Moravě a jinde, kde pana Bradyho spontánně ocenili, byl krásný výraz solidarity. To se mi líbilo.

Mně teď jde spíš o to, jestli je vhodné tahat svého strýčka jako medvědář z letiště na jedno vystoupení, odtud na další vystoupení, pak hned do televize, odtamtud na politický mítink.

Ti lidi, myslím, na Staroměstské náměstí nepřišli ani kvůli Horáčkovi, ani kvůli Gazdíkovi, ale že byli naštvaní na prezidenta. A ta přirozená naštvanost lidí, kteří se toužili někde potkat, byla zneužita těmi, kteří celou věc zorganizovali.

Vy jste šel na Pražský hrad.

Protože 28. říjen je nadčasový symbol a nechtěl bych, aby se tu rozjela série nějakých bojkotů. Dneska část politického spektra bude bojkotovat jednoho prezidenta, příště zas jiná část toho dalšího prezidenta. A je to i neúcta k vyznamenaným, přičemž většina z nich si naši úctu zaslouží.

Celý rozhovor s premiérem najdete v novém čísle Týdeníku Echo. Premiér v rozhovoru také říká, že by se ČSSD neměla hodnotově vracet k Zemanovi, vysvětluje proč je to s Andrejem Babišem v politice nerovná hra, jak si v ČSSD vysvětlují čím dál větší zaostávání za ANO v průzkumech a co považuje za nejhrozivější variantu vývoje po volbách do sněmovny příští rok. Elektronicky si celý rozhovor z Týdeníku Echo můžete přečíst od čtvrtka také ZDE, od pátku pak nejdete papírovou verzi Týdeníku Echo v prodejnách tisku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články