Lex Babiš: Členové vlády nesmí vlastnit média, rozhodli poslanci

LEX BABIŠ

Lex Babiš: Členové vlády nesmí vlastnit média, rozhodli poslanciON-LINE
Lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: FOTO: Jan Zatorský.
Domov

Kristýna Novotná

Poslanci odhlasovali „Lex Babiš“. Členové vlády nebudou moci vlastnit média nebo žádat o státní dotace v případě, že vlastní 25 % podílu v dané firmě. Ministr financí Andrej Babiš už dříve uvedl, že je zákon zacílený čistě na něj. „Je to zákon, který upírá všem podnikatelům angažovat se v politice,“ řekl. Babiš, který ještě ve středu ráno tvrdil, že ho projednávání zákona „nezajímá“ a že raději bude vyjednávat o státním rozpočtu, nakonec hlasování poslanců sledoval z předsálí sněmovny. „Jsou to zoufalci,“ řekl šéf ANO na adresu poslanců po hlasování.

Čtěte také: Pátek se poslancům nehodí. Lex Babiš se projedná už ve středu

Kromě pozměňovacího návrhu poslance ČSSD Jana Chvojky, který zakazuje členům vlády vlastnit média (vyjma internetových médií), poslanci podpořili i návrhy opozičního poslance TOP 09 Martina Plíška. Podle nich se nebudou moci budoucí ministři, kteří vlastní ve firmě více než čtvrtinový podíl, účastnit veřejných zakázek, žádat o nenárokové dotace či investiční pobídky.

Poslanci tak odstřihli podnikající členy kabinetu od čerpání veřejných financí. „Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět,“ komentoval hlasování Andrej Babiš.

Sněmovna naopak nepodpořila nejvíce sporný návrh, jehož autorem byl opět poslanec Chvojka, aby členové vlády nemohli být současně ovládající osobou ve firmě. Strany to nepodpořily kvůli nesouhlasu ODS. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek i tak ale hlasování považuje za úspěch, to zásadní podle něj prošlo.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru uvítal dnešní schválení zpřísnění zákona o střetu zájmů Poslaneckou sněmovnou. Oligarchové si podle znění předpisu, který podpořili poslanci, musí vybrat mezi členstvím ve vládě a dotacemi, zakázkami a vlastnictvím médií, napsal.

Zákon nyní poputuje do Senátu, podepsat ho musí ještě prezident Miloš Zeman. Ten své stanovisko podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka „oznámí včas“. Podle serveru Novinky je však pravděpodobné, že zákon Poslanecké sněmovně vrátí. Vadí mu prý, že je zákon šitý na míru Babišovi.

Zákaz ministrům vlastnit média by měl dopadnout až na ministry v příštím volebním období. Ostatní opatření by platila hned.

Sledujeme on-line

14:10 BABIŠ: TOHLE BYCH OD KOALIČNÍCH STRAN NEČEKAL

„Nerozumím tomu, proč mi chce někdo upírat základní právo, co můžu vlastnit. Já mám všechno transparentní. Byl jsem první ministr vůbec, který zveřejnil všechny smlouvy. Určitě bych nečekal od koaličních partnerů takový přístup,“ prohlásil na odpolední tiskové konferenci Andrej Babiš. Babiš zdůraznil, že pokud novela projde Senátem a podepíše ji prezident, poradí se se svými právníky. „Nechci, aby o mé svobodě, co mám vlastnit, rozhodoval někdo jiný,“ dodal.

14:07 ANO SE ODVOLÁVÁ NA TWEET PŘEDSEDY ODS

Hnutí ANO na tiskové konferenci zdůraznilo, že i předseda ODS Petr Fiala připustil, že je novela zákona o střetu zájmů o jednom člověku. Fiala to komentoval na Twitteru slovy „ANO prý nepodpořilo zákon o střetu zájmů, protože jsem ve svém tweetu napsal pravdu. Zřejmě je to účinná metoda.“

14:01 ZEMAN POČKÁ NA STANOVISKO SENÁTU

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Pardubického kraje k dnes schválené novele zákona o střetu zájmů uvedl, že své stanovisko nesdělí. „Tato novela nejdříve půjde do Senátu a já vyčkám na rozhodnutí senátorů,“ prohlásil.

13:45 DIENSTBIER: PATŘÍME TAK MEZI VYSPĚLÉ STÁTY

„Jsem rád, že Poslanecká sněmovna schválila tuto protikorupční novelu včetně tří klíčových principů, na kterých jsme ji založili. Zařadili jsme se tak mezi vyspělé státy s dostatečnou kontrolou v oblasti střetu zájmů,“ řekl po hlasování ministr Jiří Dienstbier.

13:18 KALOUSEK: SNĚMOVNA ŘEKLA, CO JE NESLUŠNÉ

„Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes jasně řekla, co je neslušné a stanovila to zákonem. Každý zákon lze ´obcházet´, ale bude to neslušné,“ okomentoval hlasování předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru.

12:40 SOBOTKA: OLIGARCHOVÉ SI BUDOU MUSET VYBRAT

12:33 NOVELA ZÁKONA PROŠLA

Zákonodárci odhlasovali novelu zákona Lex Babiš. Pro bylo 135 přítomných poslanců, proti 39. Normu nepodpořili pouze poslanci hnutí ANO (37 z nich, 5 se zdrželo) a dva nezařazení členové dolní komory. Novela nyní půjde do Senátu, případně k podpisu prezidentovi.

12:30 ANO ZÁKON NEPODPOŘÍ

Jaroslav Faltýnek, předseda Poslaneckého klubu hnutí ANO 2011, oznámil, že poslanci z ANO zákon nepodpoří.

12:21 KSČM ZÁKON PODPOŘÍ

Poslanci se po přerušení vrátili. Slovo si nyní bere poslanec KSČM Pavel Kováčik. Ten oznámil, že komunističtí poslanci nakonec návrh zákona podpoří.

11:30 JEDNÁNÍ JE PŘERUŠENO DO 12:20

Skončilo hlasování o pozměňovacích návrzích. Schválené návrhy ale budou platit pouze v případě, že poslanci schválí zákon v této podobě jako celek. Nyní je jednání přerušeno na zhruba 50 minut. O přerušení kvůli jednání poslaneckého klubu požádalo KSČM. Pauzu pro své jednání využije také ANO. Poslanci by se měli vrátit ve 12:20, kdy budou hlasovat o zákoně jako celku.

11:27 ČLENOVÉ VLÁDY NEBUDOU MOCI VLASTNIT MÉDIA

Další z pozměňovacích návrhů poslance Chvojky prošel. Poslanci hlasováním zakázali, aby členové vlády vlastnili média. Pro bylo 133 přítomných poslanců, proti 42 včetně 40 poslanců ANO. Vicepremiérovi Andreji Babišovi přitom patří vydavatelství Mafra, pod které spadá třeba MF DNES nebo Lidové noviny.

11:22 ČLENOVÉ VLÁDY BUDOU MOCI DÁL OVLÁDAT FIRMY

Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD), který by zakazoval, aby členové vlády neovládali firmy, ve sněmovně neprošel.

11:13 BABIŠ SLEDUJE HLASOVÁNÍ V PŘEDSÁLÍ

11:10 SNĚMOVNA BABIŠE ODSTŘIHLA OD VEŘEJNÝCH PENĚZ

Sněmovna odsouhlasila návrh Martina Plíška (TOP 09), aby se nový člen vlády držící ve firmě více jak 25 procent, nesměl účastnit veřejných zakázek. Pro hlasovalo 133 z poslanců z 186 přítomných, proti bylo 43, zbytek se zdržel.

11:08 PETR FIALA (ODS): I KDYŽ JE ZÁKON JEN PROTI BABIŠOVI, JE POTŘEBA

11:04 BENDY (ODS) NÁVRH NEPROŠEL

Poslanci zamítli návrh Marka Bendy z ODS, kterému se nelíbil vznik centrálního registru majetkových přiznání. Chtěl, aby byly dokumenty uloženy na jednotlivých obecních úřadech.

10:46 POSLANCI ZAČALI S HLASOVACÍ PROCEDUROU

Poslanci začali hlasovat o návrzích ve spojitosti se zákonem o střetu zájmů. Nejdříve hlasují o návrhu Bronislava Schwarze na opakování druhého čtení. Návrh nebyl přijat.

10:39 UKONČENA ROZPRAVA

Místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN) ukončil rozpravu a vyzval příslušné poslance k závěrečným slovům. Poté začnou zákonodárci hlasovat o pozměňovacích návrzích.

10:37 IVAN GABAL (KDU-ČSL) KRITIZUJE RÉTORIKU ANO

10:31 BABIŠ DORAZIL DO SNĚMOVNY

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dorazil do sněmovny. Do sálu jít ale podle všeho nechce. Pro ČTK zopakoval, že nemá pocit, že by něco porušoval. „Je to zákon, který upírá všem podnikatelům angažovat se v politice,“ dodal.

10:29 ČERNOCHOVÁ (ODS) VYZÝVÁ K DODRŽOVÁNÍ JEDNACÍHO ŘÁDU

„Nezajímají mě zákulisní informace z vaší ložnice, ani z kuchyně nebo koupelny. Zajímá mě výsledek hlasování. Proto vás vyzývám k dodržování jednacího řádu, který tady porušujete už dvě hodiny,“ uvedla k rozpravě ve sněmovně poslankyně Jana Černochová (ODS).

10:25 NÁVRHY JDOU PROTI PRINCIPŮM ANO

Zákon kritizuje poslanec Radek Vondráček (ANO). „Návrh na omezení vlastnictví firem je proti samotnému principu hnutí ANO, které chce do politiky přivést úspěšné a schopné lidi. Je to namířeno proti našemu předsedovi,“ uvedl poslanec, který to označil za Sophiinu volbu. Budoucí člen kabinetu si totiž bude muset podle návrhu vybrat buď mezi vlastnictvím firmy, či funkcí ve vládě. „Návrhy jsou nepromyšlené a nedopracované. Nemyslí třeba na omezení internetových médií,“ dodal Vondráček.

10:16 LIDOVCI PODPOŘÍ ZÁKAZ DOTACÍ I MÉDIÍ

Předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola uvedl, že podpoří omezení přístupu k veřejným financím i vlastnictví médií. „Není pravda, že bychom nechtěli úspěšné lidi v politice. To je až urážlivé. Úspěšní přece nemusí být jen majitelé obchodních korporací. Nejsme proti tomu, aby člen vlády podnikal. Vadí nám ale možnost, aby se ucházel o veřejné zakázky a žádal o dotace,“ uvedl k postoji KDU-ČSL.

10:09 SCHWARZ: VRAŤME SE DO DRUHÉHO ČTENÍ

Poslanec a policista Bronislav Schwarz (Severočeši, zvolen za ANO) chce vrátit návrh zákona do druhého čtení. Důvod neuvedl. Sněmovna o tom bude hlasovat.

10:05 PROJEDNÁVÁNÍ ZÁKONA PROVÁZÍ VZRUŠENÉ DEBATY

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uklidňuje vzrušené debaty přítomných poslanců. „Nechte kolegu mluvit v důstojné atmosféře, rozpustě diskuzní kroužky,“ řekl.

9:55 FALTÝNEK: ZÁKON JE NA HRANĚ ÚSTAVNOSTI

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zopakoval, že vládní návrh má plnou podporu hnutí. Výhrady má ke sporným pozměňovacím návrhům poslanců Plíška a Chvojky, které jsou podle něj na hraně ústavnosti. „Nejde už o obecnou úpravu, ale o lex Babiš. Účelem zákona je znechutit politiku Babišovi. Pozměňovací návrhy mají jednoho společného jmenovatele, chtějí zabránit účasti ve vládě lidem, kteří v životě něčeho dosáhli,“ prohlásil na plénu.

9:48 TOP 09 SE ZDRŽÍ HLASOVÁNÍ O OMEZENÍ VLASTNICTVÍ FIREM

„Když hrajete poker sami se sebou, vždy se můžeme snadno rozhodnout, kdo vyhraje. Přesto bereme v potaz, že s návrhem na omezení vlastnictví firem část sněmovny nesouhlasí. Rozhodli jsme se proto, že se zdržíme hlasování, abychom neohrozili úspěch závěrečného hlasování zákona,“ prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

9:17 ROZHODOVAT BUDE KAŽDÝ HLAS

Nerozhodnutá je ohledně svého hlasování zatím Marie Benešová z ČSSD, která se společně se třemi absentujícími poslanci podílí na nepředvídatelnosti, zda zákon projde. „Zákon je na hranici ústavnosti,“ uvedla.

9:08 BABIŠ DO SNĚMOVNY NEDORAZÍ

„Mě to nezajímá. Když to bude hotové, tak to dám právníkům, jestli se mi neupírají práva. Myslím si, že je to šité na mě. Ale vždy mám záložní plán,“ řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO) serveru Novinky s tím, že při hlasování ve sněmovně nebude. Přednost prý dá vyjednávání o státním rozpočtu.

Čtěte také: Politici se víc starají o moc než o lidi, nebere si šéf OSN servítky

Pokud parlamentem projde ‚lex Babiš‘, obrátí se ANO na Ústavní soud