Hradec byl jen začátek. Protestní trhy proti EET budou i v dalších městech

Proti elektronické evidenci tržeb

Hradec byl jen začátek. Protestní trhy proti EET budou i v dalších městechNOVÉ
Darovací trhy na Baťkově náměstí v Hradci Králové. Foto:

FOTO: Echo24

Domov

Michaela Cápová

Ačkoliv o historicky první darovací trhy nebyl masový zájem, další je budou brzy následovat. Trhy, které protestují proti EET a likvidaci drobných živnostníků, se uskuteční i v dalších městech. Po Hradci Králové o ně projevili zájem také trhovci z Chebu, Mělníku nebo Františkových Lázní. A to navzdory tomu, že se někteří stánkaři bojí případných pokut.

Unie živnostníků, která trhy v Hradci zorganizovala, byla s jejich průběhem spokojená. ,,Trhovců bylo nakonec méně, než bylo původně nahlášeno, protože bohužel zafungoval faktor strachu. Ti, kteří nedorazili, to skutečně zdůvodnili obavou,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Unie Václav Pelcl. Podle něj mají trhovci strach ze sankcionování a postihů ze strany úřadů. ,,Strach je něco, co se v naší společnosti po nějaké době zase objevilo. Je to důsledek toho, jak na celou společnost působí různé kroky politického establishmentu,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jak ale Unie podotýká, účast na trhu je zcela svobodným rozhodnutím každého prodejce. Pelcl podotkl, že některé trhovce nepřesvědčily ani právní výklady, které si Unie živnostníků kvůli darovacímu trhu nechala vypracovat. Podle právníků je uspořádání takové akce v pořádku. Ze zákona sice vyplývá, že danění podléhají i dary, ale pouze takové, jejichž hodnota je vyšší než 15 tisíc korun. Hodnota darů se přitom nesčítá.

Přesné číslo, kolik návštěvníků se darovacího trhu na Baťkově náměstí zúčastnilo, Unie neuvedla. ,,Zájem nás překvapil. Lidé si četli návštěvní řád, ze strany návštěvníků jsme měly pozitivní ohlasy. Je vidět, že jsou na straně živnostníků, cítí, že fenomén EET a další věci dusí malé a střední podnikání, a že se to dotýká i jich samotných,“ řekl Pelcl.

Unie nicméně avizuje, že první darovací trhy v Hradci nebyly určitě posledními. ,,Na základě výzvy se nám hlásí zájemci o organizaci trhů v jiných městech. Například z Chebu, Františkových Lázní, Sezimova Ústí, Mělníku nebo Letohradu. Jsme připraveni jim poskytnout realizační týmy, které jim s organizací pomohou,“ dodal Pelcl.

Povinnost evidovat přijaté tržby se však od 1. března netýká všech trhovců, ale jen těch, kteří své zboží přeprodávají. Například farmáři, kteří nabízejí své vlastní výrobky, budou muset evidovat až v příštím roce. Pokud ale někdo například kupuje od pěstitele česnek, a ten poté prodává na trzích, evidovat musí už od letošního března. Někteří farmáři tak už nyní říkají, že příští rok pravděpodobně skončí.

Darovací trh pořádá Unie živnostníků a Unie malých a středních firem. Podle informací na webových stránkách je v uniích nyní registrováno dohromady na 48 tisíc živnostníků a malých a středních podnikatelů. „Dále máme zhruba 30 tisíc evidovaných sympatizantů, přičemž jejich počty nadále rostou,“ píše se na stránkách Unií.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Návrat do pravěku. Kvůli EET si lidé v Hradci budou směňovat zboží

Pražští trhovci s EET bojují. ‚Jen ťukám a přicházím o zákazníky‘

Stánkaři kvůli EET končí. Farmářské trhy už někde ani nezačaly