Šunka dobrá, všechno dobré. Babišův sněm jede jako na drátkách

DELEGÁTI ANO MAKAJÍ

Šunka dobrá, všechno dobré. Babišův sněm jede jako na drátkáchNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Jako dobře promazaný stroj. Sněm hnutí ANO je zatím bezvadný. Začalo se na minutu přesně, každý byl na svém místě, projevy se odbývaly, delegáti tleskali. Bez jediného zaškobrtnutí. Ve chvíli, kdy jiné partaje pomalu začínají počítat mnohaminutová zpoždění, má hnutí ANO proti programu tři hodiny náskok. Až se někteří začínají bát, o čem vlastně budou odpoledne mluvit.

Celostátní sněm? Prostě ho zařídíme. Tým lidí kolem Andreje Babiše v posledních týdnech intenzivně pracoval na tom, aby víkend v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově zařídil bez chybičky. Piloval se šéfův projev, připravovalo zázemí, vedení hnutí nakonec muselo seškrtávat rozpočet na občerstvení, aby nevypadalo příliš přehnaně.

V sobotu ráno bylo vše připraveno k dokonalosti. Novináře, kteří přicházeli do centra kolem budov Agrofertu a hnutí ANO, vítala dodávka Kosteleckých uzenin s nápisem Šunka dobrá, všechno dobré. A usměvaví řezníci na reklamě dávali tušit, že vše bude v pořádku.

Sněm odstartoval s úderem deváté hodiny, tedy na minutu přesně. První viditelný rozdíl mezi Babišovým hnutím a tradičními stranami. Koneckonců brzký začátek zřejmě zaskočil i hosty, kteří ještě nebyli na svých místech.

„Je vidět, že jsme demokratické hnutí a nejsme firma. Takže naši hosté, které jsem měl teď vítat, dorazí až později,“ glosoval organizační nedostatek Andrej Babiš. ​Hned poté už ale sněm najel na určený program.

Delegáti schválili jednací řád, poslechli si projevy, zatleskali a kolem poledne zjistili, že jsou proti programu o celé tři hodiny napřed. Vrhli se proto i na body, které měli projednávat do pozdního odpoledne. Přesto jim krátce po 12. hodině nezbylo nic jiného, než jít na oběd.

Diskuze netřeba

Volba předsedy, naplánovaná původně na 17. hodinu, tak začala už v půl druhé. Je otázka, co bude hnutí dělat v neděli, kdy mělo řešit stanovy a zprávy ministrů. Pokud totiž delegáti vydrží nastavené tempo, budou muset po večeři domů. Jaký rozdíl proti ostatním politickým stranám, které se obvykle už první den dostávají do propastných zpoždění, která nahánějí do pozdních nočních hodin.

Jen diskuze trochu chybí. A všímají si toho očividně i marketéři, na jejich tvářích začínají být patrné známky nervozity. Delegáti makají, ale co když zapomenou diskutovat? Babiš přeci sliboval debatu o programu, o vizích a východiscích…

„Konstatuji, že se mi stále nevrší na mém stolku žádné dotazy. Tak se jen chci zeptat, jestli to tak je?" všiml si nezájmu delegátů o diskuzi krátce před druhou hodinou i moderátor a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Možná ale žádná debata nakonec potřeba nebude. Všechno přeci bylo pečlivě připraveno dopředu. Šunka dobrá, všechno dobré.