Ženská revoluce v ČSSD? Sympatické, přikyvuje Sobotka

VOLBA MÍSTOPŘEDSEDKYŇ

Ženská revoluce v ČSSD? Sympatické, přikyvuje SobotkaNOVÉ 2
Domov

Filip Nachtmann

Ministryně práce Michaela Marksová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Dvě ženy, které mají za tři měsíce velkou šanci usednout ve vedení sociální demokracie. Revoluční novince ve straně, která má s výběrem místopředsedkyně tradičně problémy, přikyvuje nejen premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Alespoň to ukazují krajské nominace.

Dramatická noční volba bez výsledku a v následném hlasování vítězství s nejnižším možným počtem hlasů. Tak vypadal výběr místopředsedkyně ČSSD na zatím posledním sjezdu v roce 2013. O čtyři roky dříve, ještě pod Jiřím Paroubkem, strana dokonce řadu měsíců porušovala vlastní stanovy, když povinnou místopředsedkyni nedokázala zvolit.

Teď má být ale všechno jinak. V letním referendu straníci rozhodli, že by od roku 2016 měly ženy zaujmout minimálně 40 procent míst na kandidátkách. Revoluční novinku ještě musí posvětit blížící se sjezd změnou stanov. A jak dát delegátům jasnější signál, než jít příkladem ve vedení strany? Pro sociální demokraty by to znamenalo navolit mezi celkem pět řadových místopředsedů alespoň dvě ženy.

„Myslím si, že je to z části důsledek referenda, které také podpořilo větší zastoupení žen v sociální demokracii. Teď bude záležet na rozhodnutí sjezdu. Možná těch kandidátek bude ještě více, to nevylučuji,“ říká předseda ČSSD.

Že nemusí jít nutně o nic nemožného, zatím dokazují krajské konference. V sobotu 29. listopadu se konaly první čtyři. A hned na třech z nich byly do vedení nominovány i dvě ženy – Michaela Marksová a Lenka Teska Arnoštová.

Sobotka: Více žen by vedení ČSSD oživilo

A vyššímu počtu žen v nejužším týmu fandí i předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Jak řekl deníku ECHO24.cz, dosavadní nominace vnímá jako osmělení členské základny, ale i samotných kandidátek.

„Myslím si, že je to z části důsledek referenda, které také podpořilo větší zastoupení žen v sociální demokracii. Teď bude záležet na rozhodnutí sjezdu. Možná těch kandidátek bude ještě více, to nevylučuji,“ předesílá Sobotka. Na otázku, zda si on sám dvě ženy ve vedení přeje a řekne si o ně ještě před sjezdem, odpovídá poměrně jasně: „Vedení sociální demokracie by to oživilo. Určitě by to byl sympatický signál.“

Obě kandidátky už potvrdily, že když je o ně zájem, do volby půjdou. A napříčí se jim ani myšlenka, že by se do vedení dostaly obě.

„Čím více žen ve vedení bude, tím lépe. Takže by to určitě bylo dobře. Na druhou stranu nekandiduji proto, že jsem žena. Kandiduji z důvodu, že mám straně co nabídnout,“ říká Arnoštová.