1 DOPIS MĚL BÝT NEVEŘEJNÝ

Hamáček a Štěch se zlobí kvůli prohlášení čtyř. Mělo být tajné

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a předsedu Senátu Milana Štěcha (oba ČSSD) rozzlobilo, že se na veřejnost dostalo takzvané „prohlášení čtyř“, v němž spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem ujistili Čínu ohledně českého postoje k Tibetu. Prohlášení totiž původně mělo zůstat tajné, uvádí Seznam Zprávy.

Prohlášení prý původně mělo zůstat neveřejné a k čínské vládě se mělo dostat diplomatickou poštou skrze ambasádu. V úterý 18. října se však ve večerních hodinách objevilo na stránkách Pražského hradu. Kvůli prohlášení se na čtyři podepsané muže snesla vlna kritiky.

To podle informací Seznamu pobouřilo především Hamáčka a Štěcha. Svoji nespokojenost chtějí demonstrovat tím, že se v pátek 28. října zúčastní pouze předávání státních vyznamenání na Pražském hradě a nikoli následné recepce, na kterou v předešlých ročnících chodili.

Takzvaným prohlášením čtyř reagovali nejvyšší ústavní činitelé na schůzku ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Čtveřice v prohlášení ujistila čínskou vládu, že Česká republika i nadále ctí politiku jedné Číny. Kritici jejich prohlášení označovali jako podlézavé.

Na prohlášení už zareagovala i samotná Čína. „Čína doufá, že příslušné země budou dodržovat politiku jedné Číny a opatrně zacházet s otázkami týkajícími se Tibetu, aby byl zajištěn zdravý vývoj bilaterálních vztahů,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang. Doplnil, že „Čína se rozhodně staví proti jakýmkoli formám kontaktu mezi činiteli jakékoli země a 14. dalajlamou“.

Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.

Čtěte také: Čína ocenila „prohlášení české čtyřky“. Snad nezůstane jen u slov, doufá

‚Dalajlama v ČR vytvářel protičínskou separatistickou činnost‘

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.