Nový izraelský hrdina: ozbrojeného teroristu zneškodnil kytarou

Další palestinské útoky

Nový izraelský hrdina: ozbrojeného teroristu zneškodnil kytarouNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Guitar hero není jenom pojmenování hry pro fanoušky hudby, od úterního útoku palestinských teroristů na izraelské obyvatele má takovou přezdívku i mladý muzikant, který svou vlastní kytarou zneškodnil jednoho z útočníků. Případ podrobně popisují izraelská média.

Jako každý den hrál Jišaj Montgomery na kytaru v Jaffě, když najednou uslyšel křik. Muž s nožem v ruce, kterého zrovna uviděl, k němu běžel s nožem v ruce, popisuje deník Jerusalem Post. „Skočil na lavičku, začal na mě něco křičet a poté se mě snažil bodnout. Tak jsem vzal kytaru a praštil jsem ho s ní přes hlavu. Byl omráčený, vůbec nevěděl co se sebou dělat, pak začal utíkat pryč,“ popsal Jišaj útok palestinského teroristy identifikovaného později jako Bašara Masalhaa. Po souboji s Jišajem začali Palestince pronásledovat ostatní kolemjdoucí. Po několika stovkách metrů ho ale policisté zastřelili.

 

Odměna pro hrdinu na sebe nenechala dlouho čekat. Místní hudební obchod mu nabídl za zneškodnění útočníka novou kytaru. Ihned se rozjela také kampaň na stránkách GoFundMe, na kterých se vybírají peníze na různé účely. Po 11 hodinách se cílová částka 2000 dolarů překonala a zastavila se na 2304 dolarech pro izraelského muzikanta. Jišaj velmi pravděpodobně zachránil mnoho životů když zastavil útočníka. Zaslouží si novou kytaru, klidně i dvě nebo tři. Hrdina s kytarou si zaslouží jenom to nejlepší,“ uvedl Ed Dvir, který založil na stránkách kampaň k výběru peněz.

170 mrtvých Palestinců

Úterní útoky čtyř Palestinců si vyžádaly život pěti lidí a dalších šestnáct bylo zraněno, z toho čtyři vážně. Policisté při následné honičce zastřelili všechny čtyři útočníky. Těžká zranění způsobil ve středu také jeden palestinský terorista dvěma izraelským policistům, po kterých střílel nedaleko jeruzalémského Starého města. Z místa činu se mu povedlo utéct, později byl ale policisty zastřelen. 

Protiizraelské útoky, při nichž Palestinci používají hlavně nože nebo auta, začaly loni v říjnu. Zemřelo při nich podle agentury AP nejméně 28 Izraelců a přes 170 Palestinců, z nichž většina byli útočníci přistižení při činu; ostatní zemřeli při protestech. Bezprostředním důvodem násilí byly spory o posvátná místa na jeruzalémské Chrámově hoře.

Čtěte více:

Polovina izraelských Židů chce odsun Arabů, ukázal průzkum

Násilí v centru Jeruzaléma: Palestinec pobodal izraelské policisty

Sdílet: