V Praze je cenzura, tvrdí Moskva. Česko odmítlo ruského novináře

V Praze je cenzura, tvrdí Moskva. Česko odmítlo ruského novinářeNOVÉ
Alexandr Kuranov Foto: Foto: Printscreen ČT24
Domov

Důvody neobnovení akreditace jsou tajné

Vladimír Ševela

České ministerstvo zahraničí ve středu neprodloužilo akreditaci dopisovateli ruského deníku Rossija Segodnja Alexandru Kuranovovi. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tento krok označila za „projev cenzury a perzekuce“.

Alexandr Kuranov působil v Praze už od 80. let jako šéf zdejší pobočky tiskové agentury RIA Novosti. Poté v Česku pracoval jako dopisovatel deníku Nezavisimaja Gazeta a Kommersant. Loni začal spolupracovat s novinami Rossija Segodnja jako korespondent na volné noze.

Pražské ministerstvo zahraniční neprodloužení jeho akreditace potvrdilo. „Důvody, které k tomu vedly, jsou utajované podle zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, v platném znění. Tyto informace tedy nemohou být dále jakkoli šířeny či objasňovány,“ sdělila deníku ECHO24.cz mluvčí úřadu Irena Valentová.

„Jde o další projev cenzury a perzekuce ruských novinářů v západních zemích,“ prohlásila podle ruského serveru Sputnik mluvčí moskevského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Na adresu Česka dodala, že se jedná o „opuštění norem a zásad vytvořených mezinárodními organizacemi na ochranu práv žurnalistů, které podepsala i tato krásná země.“

Od loňského roku zrušily podle Sputniku akreditaci několika novinářům z deníku Rossija Segodnja také Polsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko. Moskva to označila vždy za „diskriminační a politicky motivovaná rozhodnutí.

Bezpečnostní informační služba straně ve svých posledních zprávách varuje před zvýšenou aktivitou ruských špionů na českém území. Poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal se na začátku roku například pozastavil nad tím, že stav ruské ambasády v Praze čítá 142 lidí, což je dvojnásobek ve srovnání s USA a téměř pětkrát tolik, kolik v té době měla v Praze lidí čínská ambasáda.

Související články