Boj o šíření internetu. Facebook má dron, Google zase balón

HON ZA ZÁKAZNÍKEM

Boj o šíření internetu. Facebook má dron, Google zase balónNOVÉ
Dron od společnosti Facebook Foto: FOTO: Repro YouTube/Facebook Developers
2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Facebook se chystá testovat dron, který má mít za úkol šířit internet do vzdálených koutů světa, kde chybí pozemní infrastruktura. Jmenuje se „Aquila“, je napájen solárními bateriemi a společnost ho chce začít testovat do měsíce. Google proti němu vyrazil do boje s balóny.

Dron společnosti Facebook bude vážit 400 kilogramů, bude se pohybovat ve výšce 18 až 27 kilometrů nad zemí a létat vydrží až tři měsíce bez přistání. V noci klesne do výšky 18 kilometrů a bude šetřit energii. Rozpětí křídel je 42 metrů, tedy stejné jako u Boeingu 737.

Společnost se pyšní také karbonovým designem zařízení, který je podle ní unikátní. Data budou přenášena z dronu do základové stanice v Kalifornii pomocí laserové komunikace, který je rovněž novinkou Facebooku.

Dron byl vytvořen v rámci Aquila programu, jenž má zajistit připojení k internetu 10 procentům populace, které k němu nemají přístup. „Naše mise je připojit k internetu každého na světě. Tohle bude skvělá příležitost motivovat průmysl k rychlejšímu vývoji těchto technologií,“ řekl viceprezident technického oddělení Facebooku Jay Parikh.

Prakticky ve stejnou dobu se objevila zpráva o dalším projektu, který má znamenat revoluci v šíření internetu do vzdálených oblastí. Google ohlásil, že se chystá vypustit speciální balóny v rámci projektu Google Loon. Balóny, které by měly ve vzduchu vydržet až 100 dní, chce testovat na Srí Lance.

Google také navíc získal startup Titan Aerospace, který vyrábí obrovské solární drony. Ty ve vysokých vrstvách atmosféry vydrží celé dny a týdny.

Čtěte také: Čína staví desetitisíce dronů. Na průzkum a bombardování

Zapomeňte na tyče. Selfie vám nyní vyfotí dron

Sdílet: