Osud Karla Zemana. Na plátna jde zrestaurovaný Vynález zkázy

NOVÉ

Osud Karla Zemana. Na plátna jde zrestaurovaný Vynález zkázyFILMOVÉ PREMIÉRY 1
Panorama

Monika Zavřelová

Dvacet šest let po smrti kouzelníka filmového plátna Karla Zemana do kin míří dokument, který má připomenout velikost této jedinečné osobnosti. Společně s ním se vrací i jedno z jeho největších děl –Vynález zkázy v zdigitalizované podobě. V rámci premiér, ale nejde opomenout ani nový snímek Woodyho Allena Iracionální muž a další nesplnitelnou misi tajného agenta Ethana Hunta Mission Impossibl: Národ grázlů.

Filmový dobrodruh Karel Zeman

Už několik generací českých i zahraničních filmařů obdivuje práci režiséra, výtvarníka, animátora a kouzelníka filmového plátna Karla Zemana, který svým dílem dokázal nadchnout malé i velké. Dokument Tomáše Hodana tak znovu rozsvěcuje reflektor nad dílem jednoho z největších mistrů českého plátna, aby bylo připomenuto, že snímky jako Baron Prášil, Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy z naší paměti nesmějí zmizet.

Dokumentární / Životopisný
Česko / Kanada, 2015, 102 min
Režie:
 Tomáš Hodan
Scénář: Tomáš Hodan, Ludmila Zemanová, Ondřej Beránek
Hrají: Karel Zeman (a.z.), Tim Burton, Magda Vášáryová, Ludmila Zemanová, Josef Lukáš a další

Hodnocení ČSFD.cz: 81 %

Vynález zkázy

Kultovní snímek z dílny Karla Zemana se po mnoha letech vrací na filmová plátna v zrestaurované podobě, kterou se povedlo zafinancovat díky projektu Nadace České bijáky Čistíme svět fantazie. Dospělí diváci tak mají jedinečnou možnost znovu prožít příběh hraběte Artigase a profesora Rocha, který by díky své digitální podobě mohl k Zemanovým filmům zpátky přivést i malé děti.

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný
Československo, 1958, 81 min
Režie:
 Karel Zeman
Scénář: František Hrubín
Hrají: Arnošt Navrátil, Lubor Tokoš, František Šlégr, Miloslav Holub, Václav Kyzlink a další

Hodnocení ČSFD.cz: 86 %

Nenasytná Tiffany

Herec Leoš Noha (Pepa), kterého si většina českých diváků pamatuje jako Ádu Větvičku z Okresního přeboru, se v prvním celovečerním filmu režiséra Andyho Fehu vydává za pokladem. Kromě vykrádání chat totiž žádný jiný způsob, jak přijít k penězům, aby mohl dál popíjet po hospodách, nezná. Jenže jak všichni ví, žádná cesta za pokladem není zlatem vykládaná a už brzy to zjistí i Pepa.

Komedie / Horor / Sci-Fi
Česko, 2015, 80 min
Režie:
 Andy Fehu
Scénář: Andy Fehu
Hrají: Leoš Noha, Jiří Panzner, Pjeer van Eck, Petr Čtvrtníček

Hodnocení ČSFD.cz: 68 % 

Iracionální muž (Irrational Man)

Woody Allen se po laskavém odskočení k poetice jižní Francie (Kouzlo měsíčního svitu) vydává znovu do nitra lidské duše. Tentokrát nikoliv ženské (Jasmíniny slzy) ale mužské. Do duše muže, který ztratil veškeré životní naděje, aby je znovu nalezl zaslechnutím jedné prosté konverzace u oběda. A obě ženy, které se kolem něj točí, se ani nestačí divit.

Drama / Mysteriózní
USA, 2015, 96 min
Režie:
 Woody Allen
Scénář: Woody Allen
Hrají: Emma Stone, Joaquin Phoenix, Parker Posey, Jamie Blackley, Ben Rosenfield a další

Hodnocení ČSFD.cz: prozatím nehodnoceno
Hodnocení IMDb.com: 7,3/10

Mission Impossible – Národ grázlů (Mission: Impossible – Rogue Nation)

Tajná vládní služba IMF (Impossible Mission Force) je zrušena. To ale tajného agenta Ethana Hunta neodradí od další nesplnitelné mise, jejímž jediným cílem je záchrana planety. Tentokrát se ale Hunt a jeho parťáci zapletou s těmi nejlepšími – zběhlými tajnými agenty, kteří založili vlastní mýtickou organizaci. A ta má nastolit nový světový pořádek.

Akční / Dobrodružný / Thriller
USA, 2015, 132 min
Režie: 
Christopher McQuarrie
Scénář: Christopher McQuarrie
Hrají: Tom Cruise, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Ving Rhames a další

Hodnocení ČSFD.cz: prozatím nehodnoceno
Hodnocení IMDb.com: prozatím nehodnoceno

Věčně mladá (The Age of Adaline)

Nikdy nezestárnout - přání mnoha lidí na této planetě. Ne ale těch, přesněji té, která své tajemství musí přísně střežit. Hlavní hrdinka Adaline si dlouhá léta žije svůj poklidný, maloměstský život, který má její existenci udržet dostatečně v tajnosti. Jenže když přijde na scénu okouzlují muž, Adaline zapomene na své zásady a zamiluje se. Pak se ale jede seznámit s rodinou svého vyvoleného a v jeho otci poznává svou dávnou láskou.

Drama / Romantický
USA, 2015, 112 min
Režie: 
Lee Toland Krieger
Scénář: J. Mills Goodloe, Salvador Paskowitz
Hrají: Blake Lively, Michiel Huisman, Harrison Ford, Amanda Crew, Richard Harmon a další

Hodnocení ČSFD.cz: 76 %
Hodnocení IMDb.com: 7,3/10