Ukrajinský ministr děkoval Česku, že neuznává anexi Krymu

Ukrajinský ministr děkoval Česku, že neuznává anexi KrymuNOVÉ
Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Spolupráce ČR s Ukrajinou

Echo24

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak poděkoval svému českému protějšku Martinu Stropnickému a České Republice za to, že ČR neuznává anexi Krymu Ruskem a ani samozvané republiky v Doněcku a Luhansku. Ukrajina bude navíc rozšiřovat vojenskou spolupráci s Českem. Poltorak to uvedl v pondělí po schůzce se Stropnickým.

O posledním vývoji situace v Donbasu na východě země Poltorak řekl, že „míra porušování minských (mírových) dohod ze strany Ruské federace a teroristických uskupení je mimořádně vysoká“.

Poděkoval také za jasné stanovisko – jak ministra Stropnického, tak České republiky – ohledně „agrese Ruska proti Ukrajině, za jasné stanovisko ohledně nezbytnosti pokračovat v sankcích proti Rusku, za jasné stanovisko, že ČR neuznává anexi Krymu a okupaci Doněcka a Luhanska“.

Se Stropnickým podle ukrajinských médií jednal i o možnostech spolupráce při výcviku vojáků a při zajištění vojenské techniky pro ukrajinskou armádu, válčící na východě země s proruskými separatisty. „Jednali jsme o společné účasti našich úřadů v plánovaných mezinárodních cvičeních v letošním roce. Posuzovali jsme také otázky spjaté s výcvikem vojsk a s logistickými projekty,“ řekl Poltorak podle agentury UNN. S českým ministrem jednal také o možnostech rozšíření spolupráce při zajišťování ukrajinských sil vojenskou technikou a také v oblasti vojenského zdravotnictví.

Kyjev často označuje proruské separatisty za „teroristy“. Moskva veškerá obvinění z vojenské podpory rebelů stále popírá, i když fakta často hovoří o opaku. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal na 10.000 mrtvých.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ukrajina chce zrušit vlaky do Ruska

Putin se s Merkelovou shodl na mírovém řešení krize na Ukrajině

Související články