Všechny konspirační teorie o letu MH17

Blogy
Lukáš Visingr
Sdílet:

Tragédie malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou je událostí natolik výraznou a šokující, že si snad každý vzpomene, co dělal ve chvíli, kdy se o ní dozvěděl, a jaké myšlenky mu v té chvíli prolétly hlavou. Havárie, nebo sestřel? Strašlivý omyl, nebo zvrhlý záměr? Udělala to armáda, nebo separatisté, nebo snad samo Rusko? Takřka okamžitě se objevilo množství nejrůznějších názorů, úvah, spekulací a konspiračních teorií.

Vyšetřovatelé nyní (za komplikovaných podmínek) vyšetřují, zatímco obě strany konfliktu (tj. Kyjev na straně jedné a separatisté a Moskva na straně druhé) se vzájemně obviňují. Převládá každopádně mínění, že malajsijský Boeing 777 padl za oběť raketovému systému Buk. Více a více indicií naznačuje, že za sestřelem stojí proruští separatisté, kteří komplex buďto ukořistili armádě, nebo ho dostali z Ruska, a pak vypálili na civilní dopravní letadlo v domnění, že míří na „kyjevský“ vojenský transportní Antonov An-26.

Jak a proč se to doopravdy seběhlo, však s jistotou nevíme. A patrně ještě nějakou dobu vědět nebudeme, jelikož musí proběhnout analýza dat z černých skříněk a podrobné prozkoumání trosek nešťastného Boeingu. Může to trvat týdny, možná i měsíce. Navíc se zdá, že separatisté chtějí cosi zakrývat a schovávat. Ale ať už bude výsledek jakýkoli, nepochybně poslouží coby nejtěžší kalibr v zuřící propagandistické válce.

Háček je ovšem v tom, že nesmiřitelní příznivci obou stran mají naprosto jasno již od prvních minut. Vinu přisuzují úplně jednoznačně buď separatistům (potažmo Rusku), nebo ukrajinské armádě, často ještě s tím, že celý incident je záměrně navlečený tak, aby pošpinil ty druhé (kteří jsou samozřejmě absolutně nevinní). Kdyby nebylo otřesné tragičnosti celého incidentu, byly by některé takové konstrukce až groteskně komické.

Za zmínku stojí např. teorie, že šlo o atentát na letadlo s ruským prezidentem Putinem. Rusko naznačilo i možnost sestřelení ukrajinským bitevníkem Su-25, jenž by toho nejspíše ani nebyl schopen. Objevila se také teorie, že Boeing sestřelilo Rusko, aby mohlo zašpinit separatisty a nějak přijatelně vycouvat z konfliktu. Úplným vrcholem jsou ale konstrukce, které spojují sestřelení MH17 s dosud záhadným zmizením letu MH370 kdesi nad mořem u Asie. Podobné výmysly už snad ani nestojí za vážný komentář.

Každopádně se však nabízí srovnání s jinými tragickými sestřely dopravních letounů, jako byl jihokorejský KAL 007, který sovětská stíhačka sestřelila 1. září 1983 nad Sachalinem. Jelikož kolem tohoto incidentu stále existuje několik nejasností, stal se ideální živnou půdou pro řadu (pořád překvapivě populárních) konspiračních teorií, z nichž většina soudí, že let KAL 007 ve skutečnosti plnil jakousi špionážní či provokační misi.

Všechny konspirační teorie, ať už se týkají MH17, MH370, KAL 007 nebo něčeho jiného, ale ignorují jednu ze základních zásad pro analýzu čehokoliv (fakticky aplikaci Occamovy břitvy, tedy poučky, že správné vysvětlení je zpravidla to nejjednodušší): Nikdy nehledejte zlý úmysl za něčím, co lze vysvětlit obyčejnou lidskou blbostí. Jinými slovy, sestřel MH17, ať už ho má na svědomí kdokoliv, byl nejpravděpodobněji strašlivý omyl.

To samozřejmě nic nemění na požadavku, aby viníci byli jednoznačně identifikováni. (Žádat i jejich přísné potrestání je sice morálně správné, ale značně naivní.) Nyní musíme doufat, že se vyšetřovatelům podaří dojít k nějakému závěru. Současně je ovšem jisté, že oficiální výsledek bude nekritickými příznivci „vinné“ strany zpochybňován a nadále budou hlásány konspirační teorie. Tak už to prostě chodí. Bylo by to možná svým způsobem i zábavné, nesmělo by ale jít o 298 násilně zmařených životů nevinných lidí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit