ANO schválilo Babišovi ještě větší moc. Upravilo stanovy a může škrtat

SNĚM HNUTÍ ANO

ANO schválilo Babišovi ještě větší moc. Upravilo stanovy a může škrtatAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Celostátní sněm ANO na úvod druhého jednacího dne schválil změnu stanov hnutí, a posílil tak pravomoci předsedy. Změna mu mimo jiné umožňuje zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil posílení předsedy ANO za přílišnou koncentraci moci a ANO za hnutí založené na vůdcovském principu.

„Je tady zakotvena pravomoc předsedy ve výjimečných a odůvodněných případech i po schválení kandidátních listin výborem do schválených kandidátních listin zasáhnout,“ uvedla místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Podle ní vzešel požadavek na tuto úpravu pravomocí předsedy hnutí zdola z členské základny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Předseda hnutí bude moct nově vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor, který je také příslušným orgánem hnutí pro schvalování podoby kandidátek pro volby na všechny úrovně samosprávy.

Přitom v sobotu Babiš ve svém prvním projevu na sněmu uvedl, že chce sám kandidovat na posledním místě kandidátky, aby si otestoval důvěru voličů a doporučil to i dalším nejmenovaným poslancům. Dodal, že je k tomu ale nebude nutit. Paradoxně v neděli získal Babiš takovou moc, že sám může kandidáty na kandidátkách přesunovat.

„Rozdíl tradiční demokratické strany a hnutí na vůdcovském principu: V ČSSD by taková koncentrace moci do rukou jediného člověka nikdy neprošla,“ reagoval na Twitteru na změnu stanov ANO Sobotka. „Nevíte někdo, k čemu ještě bude ANO potřebovat nějaké místopředsedy?“ napsal.

Do nově schválených pravomocí pro předsedu hnutí si rýpl i předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Princip, že si majitel vybírá své zaměstnance, je správný. Tak nevím, proč se někdo diví, že to platí i pro kandidátky ANO do Sněmovny,“ napsal na svůj twitterový účet. 

Stanovy ANO také mění formální postup při vzniku nebo zániku členství v hnutí. Nově upravují fungování oblastních organizací, jejich působnost už nebude muset být svázána s územím okresů.

Hlavním bodem dnešního jednání sněmu ANO je volba předsednictva, která začne před polednem. Už v sobotu byl předsedou podle očekávání opětovně zvolen vicepremiér Andrej Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.