Jak se vybírá hejtman za ANO: „Možte v pondělok na ministerstvo financí?“

Svědectví Oto Košty

Jak se vybírá hejtman za ANO: „Možte v pondělok na ministerstvo financí?“NOVÉ
Oto Košta Foto: Foto: internetové stránky hnutí ANO
1
Domov

pf Echo24

Prudký pád olomouckého hejtmana Oto Košty, kterého se chce zbavit šéf hnutí ANO Andrej Babiš, měl i podobně raketový začátek. V rozhovoru pro iDnes.cz lékař vylíčil, jak snadno a rychle se vlastně dostal na kandidátku před krajskými volbami v loňském roce. K pozici volebního lídra stačil prý jednoduchý dotaz od eurokomisařky Věry Jourové, který mu přetlumočil jejich společný známý. Pak už si Babiš pozval Koštu k hodinovému pohovoru, z něhož druhý jmenovaný nakonec odcházel jako kandidát na hejtmana. 

Případné kandidáty na hejtmana za hnutí ANO v Olomouckém kraji konzultovala eurokomisařka Jourová ještě s jedním nejmenovaným člověkem. Ten byl přitom dobrým známým právě Košty, kterého tak bez okolků na diskutovaný post navrhl. „S jejím pověřením mě oslovil a řekl: ale my to potřebujeme vědět dnes,“ řekl Košta serveru. Lékař tehdy souhlasil, neboť se prý domníval, že ANO ještě přijde s dalšími kandidáty. K tomu ovšem nakonec nedošlo. 

O praktikách Andreje Babiše a jeho hnutí se dozvíte více zde v Týdeníku Echo.

Celá věc později nabrala rychlý spád. „Paní Jourová po mě chtěla curriculum vitae, napsala mi, že děkuje, že ho přeposílá předsedovi hnutí. A pak mi přišlo „možte v pondělok v 17 na ministerstvo financí?“. Abych to ztížil, napsal jsem, v žádném případě, do 18 mám ordinaci a potom učím. Z legrace jsem napsal, co takhle v neděli,“ svěřil se Košta. 

Ministr financí měl v neděli skutečně volno, a ke schůzce tak nakonec došlo okolo jedenácté hodiny. Babiš měl na stole rozložený Koštův životopis, ve kterém bylo zatrháno několik údajů. Předseda hnutí ANO následně přešel v hodinový rozhovor, v němž se dotázal například na důvod stěhování do východních Čech nebo na pobyt v zahraničí. 

„Po hodině pravil: U mě dobrý. Jste rozhodnutý, víte proč jsme vás oslovili? Říkám: Ano, kvůli volbám. On: Ne! Proč jsme vás oslovili? Já: Abych byl lídr. On: No, přesně. Pro mě dobrý, volám Faltýnkovi (prvnímu místopředsedovi ANO, pozn. red.)Hned vzal telefon a volal panu Faltýnkovi,“ zakončil shrnutí své cesty na čelo kandidátky Košta. 

Výzva k rezignaci

Nadšení Andreje Babiše z vybraného kandidáta však netrvalo dlouho. Přestože hnutí ANO nakonec v Olomouckém kraji uspělo a Košta se stal hejtmanem, vzájemné vztahy obou mužů se dostaly na bod mrazu. Klub s krajským předsednictvem hnutí totiž v neděli vyzval hejtmana k rezignaci. Údajně prý nezvládá vedení kraje. 

Proti Koštovi se navíc obrátil i sám nejmocnější muž ANO, který sám přiznal, že se jeho hnutí při výběru hejtmana spletlo. Košta podle Babiše prý přestal komunikovat s náměstky za ANO a navíc má prý osobní problémy. „Začal mít problém i s alkoholem. Proto musí z postu hejtmana odejít,“ vysvětil Babiš.

Sám Košta však důvody uvedené ve výzvě k rezignaci považuje zástupné a vytýkaná pochybení odmítá. S kritikou jako jsou výtky uvedené v nedělní výzvě k jeho rezignaci prý k němu až do jejího zveřejnění dosud nepřišel žádný z krajských zastupitelů či náměstků.

O praktikách Andreje Babiše a jeho hnutí se dozvíte více zde v Týdeníku Echo.