Pokud nás koupí Penta, dáme výpověď, uvádí redaktoři SME

Slovenská vzpoura novinářů

Pokud nás koupí Penta, dáme výpověď, uvádí redaktoři SMENOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vedení redakce slovenského deníku SME poslalo dopis německé společnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, která vlastní polovinu podílu ve vydavatelství Petit Press vydávající SME. V dopise varují, že pokud padesátiprocentní podíl této německé společnosti odkoupí investiční skupina Penta, z redakce odejdou. Pod prohlášení se podepsalo přes 60 zaměstnanců SME.

,,Myslíme si, že s Pentou se nedají psát svobodné noviny. Proto jsme se rozhodli, že v novinách, jejichž spolumajitelem je Penta, nemůžeme pracovat a budeme muset odejít,“ napsal šéfredaktor novin Matúš Kostolný.

Prohlášení nazvané Redaktori SME: Nedáme sa opentať byl zveřejněn na internetovém serveru sme.sk. Podepsal se pod něj jak šéfredaktor listu Matúš Kostolný, tak všichni čtyři jeho zástupci nebo také karikaturista Shooty, redaktor Karol Sudor či komentátor Peter Schutz.

Vyjednávání týkající se odkupu podílu zatím neskončila. Očekává se však, že německý spolumajitel v nejbližší době oznámí, kdo jeho podíl v Petit Press získá – zda skupina okolo Petera Vajdy, která vlastní polovinu vydavatelství a nákupem dalších 50 % by se z ní stal 100 % vlastník vydavatelství, nebo Penta.

Třebaže německá strana zdůrazňuje, že 50 % podíl skupině Penta neprodá, z veřejných prohlášení zástupců Penty vyplývá, že se o transakci uvažuje a to prostřednictvím krycí agentury SITA. Akvizice je údajně součástí dlouhodobé obchodní strategie Penty.

,,Vstup Penty do vydavatelství Petit Press považujeme za ohrožení nezávislosti naší práce a přímé poškození deníku SME,“ píší novináři ve svém prohlášení. Deník, který podle nich vznikl na základě touhy po svobodě, je dodnes hmatatelným důkazem toho, že se novináři nedají umlčet. Penta je oproti tomu příkladem firmy, která po svobodě netouží, jen ji využívá k většímu profitu a získávání moci, upozorňují novináři SME.

Čtěte také: Český mediální mor se šíří na Slovensko

Sdílet:

Hlavní zprávy