Radnice nechce platit ajťákům za „vylhané služby“

Radnice nechce platit ajťákům za „vylhané služby“
Radnice Prahy 7 Foto: foto: Wikipedia
Domov

Vladimír Ševela

Bezmála půl milionu korun měsíčně za IT služby, který v minulém volebním období platila radnice v Praze 7, srazilo její nové vedení na pouhých 31 tisíc korun za měsíc. Podle místostarosty ze sdružení Praha 7 sobě Pavla Vyhnánka padlo kvůli podezření z fakturování neexistujících služeb pět trestních oznámení. Bývalý starosta za ODS Marek Ječmének tvrdí, že nehospodárně se chovají naopak současní radní. „Pokud některé služby zrušili, je to časovaná bomba,“ říká Ječmének.

Místostarosta Prahy 7 Vyhnánek tento týden zveřejnil ceník IT služeb. V částkách, které za ně vydávala předchozí a současná radnice, je propastný rozdíl. Vyhnánek tak reagoval na vystoupení zastupitelů ODS, kteří měli podle něj v pondělí prohlásit, že „deklarované úspory pramení pouze z příznivého vývoje cen na trhu“.

Na zastupitelstvu vystoupili kolegové z ODS se zprávou o tom, že námi deklarované úspory pramení pouze z příznivého vý...

Posted by Pavel Vyhnánek on 13. říjen 2015

Nejdražší položkou IT služeb je „datové propojení s pobočkami“ radnice. Minulá radní garnitura za něj platila 186 tisíc měsíčně, současná účtuje nově vybrané externí firmě pouze 31 tisíc, což je jediná placená služba od externího dodavatele.

„Do roka jim to shoří“

Pokud jde o ostatní služby, nová radnice všechny paušální smlouvy s vnějšími dodavateli, správci a konzultanty zrušila. Dříve městská část posílala na účty externích firem měsíčně 490 tisíc korun, nyní pouze zmíněných 31 tisíc. Jinak všechny služby zajišťují zaměstnanci radničního IT oddělení, které se oproti minulosti rozšířilo o jedno „ajťáka“. Dnes jich na radnici pracuje celkem pět.

Bývalý starosta Ječmének tvrdí, že škodu naopak způsobila a ještě může způsobit současná radnice právě tím, že smlouvy zrušila. „Pokud zrušili například chlazení serverů, tak je to časovaná bomba. Pokud někdo neudržuje klimatizaci, jednou jim to do roka shoří,“ tvrdí Ječmének. Vyhnánek oponuje, že bylo zcela zbytečné platit paušálně pět tisíc měsíčně za několik výjezdů servisního technika za rok, který dorazil pouze v případě, že se chladící jednotka porouchala. Radnice nyní platí jen za jednotlivé opravy klimatizace.

„Zmanipulované zakázky prokážeme“

Ječmének kritizoval především zrušení nejdražší smlouvy – za datové přenosy mezi pobočkami. „Kvůli tomu přestaly na jaře na dva až tři měsíce fungovat checkpointy, nešel internet v infocentrech. To je škoda jak blázen, protože zaměstnanci, kteří berou platy, nemohli pracovat,“ argumentuje exstarosta.

Podle současného místostarosty šlo ale o „vylhanou zlodějskou službu“. Smlouva byla platná od roku 2006 a tehdejší radnice vyplatila firmě Grape Services, která vznikla několik týdnů před získáním zakázky, za necelých deset let téměř 19 milionů korun. „Dnes jsme tuto službu plnohodnotně nahradili službou za 32 tisíc, takže tady prokazatelně létalo 150 tisíc korun měsíčně oknem,“ říká Vyhnánek.

Bývalý starosta Ječmének ale odpovědnost odmítá. „To byla otázka úřadu, a ne politiků. Jestli tam někdo něco napáchal, tak z ledabylosti, lenosti, lidi jsou v rutině,“ poznamenává. „Všechny smlouvy chodily na radu a ta o nich hlasuje. Jsme schopni jednoznačně prokázat, jak ty zakázky byly manipulovány,“ tvrdí Vyhnánek.