Francouzi zrušili oběd s Rúháním. Odmítli vyškrtnout víno a vepřové
Zrušená schůzka
Oběd francouzského prezidenta Françoise Hollandea s prezidentem Íránu Hassanem Rúháním překazila nečekaná překážka v protokolu. Íránští zástupci žádali, aby byly z menu vyjmuty potraviny a nápoje, které odporují muslimskému náboženství. Francouzům se ovšem nápad s odstraněním vína a vepřového nelíbil a schůzka byla tím pádem zrušena. Oba prezidenti se tak sešli až navečer před tiskovou konferencí, na které se Rúhání vyjádřil k současné uprchlické krizi.
Původní program íránského prezidenta Rúháního zahrnoval i setkání s jeho francouzským protějškem u slavnostního oběda. Za tímto účelem už byla dokonce domluvena luxusní restaurace. Speciální obědové menu bylo sestaveno zejména z lokálních potravin a místního vína. Proti tomu se ovšem ozvala muslimská delegace, konzumace alkoholu a vepřového masa totiž odporuje jejich vyznání. Celou kauzu popsal na svých stránkách deník Independent.
Francouzští hostitelé se ale nakonec rozhodli podané prosbě nevyhovět. Jako zdůvodnění uvedli, že takový krok by byl proti tradičním republikánským hodnotám, jež jejich země vyznává. Jako určitou formu kompromisu navrhli setkání u snídaně. To ale odmítli Íránci jako příliš levnou variantu. Schůzka obou státníku se nakonec uskuteční bez podávání pokrmů až v prezidentském paláci těsně před naplánovanou tiskovou konferencí.
Tým francouzského prezidenta byl údajně celou situací zklamán, k žádnému vážnému diplomatickému prohřešku ovšem podle něj nedošlo. „Představitelé obou zemí propásli úžasnou příležitost setkat se společně v příjemné atmosféře u jídla,“ okomentoval celý případ pro RTL anonymní zdroj z Elysejského paláce.
Zamítnutí vína u oběda přitom není první kontroverzní událostí doprovázející Rúháního návštěvu Evropy. Při jeho pobytu v Říme se totiž Italové rozhodli zahalit nahé sochy v místním muzeu. Prezident tuto laskavost podle svých slov ocenil, o nic podobného ovšem prý oficiálně nežádal.
Jednání o byznysu i uprchlické krizi
Rúhání se tak namísto prezidentského oběda sešel pouze s premiérem Manuelem Vallsem při výstupu na podnikatelském fóru. Prezident na něm ocenil zrušení až donedávna platných sankcí vůči Íránu a vyzval k obnovení obchodního styku mezi oběma státy.
Francie a Írán nakonec podepsaly obchodní dohody v hodnotě asi 15 miliard eur (přes 405 miliard Kč). Írán mimo jiné potvrdil, že zakoupí 118 airbusů, oznámil Elysejský palác. Podle francouzských médií byl ale zatím podepsán jen příslušný protokol, nikoli obchodní smlouva. Budoucí kontrakt má mít hodnotu asi 23 miliard eur (přes 621 miliard Kč).
K očekávanému shledání obou nejvyšších státních představitelů nakonec došlo až k večeru. Ještě před ním ovšem stihl Rúhání vystoupit ve francouzském ústavu pro mezinárodní vztahy. Při svém veřejném vystoupení na jeho půdě okomentoval současnou uprchlickou krizi v Evropě, jako pozitivní příklad k následování uvedl svou vlast.
„Náš národ si po mnoho let vzal na sebe těžké břemeno, když přijal tři miliony uprchlíků, a nestěžoval si přitom. Ekonomicky silní a bohatí Evropané ale řekli: na naše území přijelo 100.000 lidí, co teď budeme dělat? Na 200.000 lidí přešlo přes naše hranice, co teď budeme dělat?“ uvedl Rúhání. Neupřesnil ale, jak se jeho země s náporem uprchlíků vypořádala, a to zvlášť v době, když ještě platily sankce.
Hollande při tiskové konferenci prohlásil, že další pokračování diplomatických styků mezi oběma zeměmi bude záležet na ochotě Teheránu dodržovat své závazky vyplývající z loňské dohody jaderném programu, kterou uzavřel se šesti západními mocnostmi. Rúhání svému francouzskému protějšku slíbil, že Teherán bude své povinnosti plnit, a od ostatních stran dohody očekává totéž.
Na přetřes přišla také otázka lidských práv, z jejichž porušování bývá Írán obviňován. „Připomněl jsem (íránskému prezidentovi) oddanost Francie lidským právům,“ prohlásil francouzský prezident. Oba státníci se prý shodli také na potřebě boje proti terorismu. „To znamená hledat politické řešení (v konfliktních oblastech),“ řekl k tomu Hollande. Platí to podle něj především pro Sýrii a Irák.
Protesty na mostě
Návštěvu íránského prezidenta ve francii doprovázel protest aktivistky ze skupiny Femen, která se prakticky nahá pověsila na laně napodobujícím smyčku z mostu přes Seinu. „Vítej Rúhání, kate svobody,“ hlásal transparent. Smyslem akce bylo prý upozornit na vysoký počet poprav v Íránu, který je co do počtu exekucí podle organizace Amnesty International druhý hned za Čínou. Femen chtěl prý především poukázat na popravy politických vězňů.