Pomoc autistům brzdí angažmá poslance a odpor lékařské komory
Senátní výbor i komora jsou proti
Děti trpící poruchou autistického spektra (PAS) by se mohly dočkat nového zákona. Jejich rodiče by tak měli například nárok na příspěvky od zdravotních pojišťoven na drahé lékařské postupy. Kritici však říkají, že zákon zvýhodňuje jen jeden z přístupů a navíc ho prosazuje poslanec David Kasal (ANO), který je sám předsedou společnosti, jež se problematice věnuje, a je tak ve střetu zájmů.
„Je dobře, že taková terapie je a že se něco takového začne vyučovat, ale takovýchto postupů a analýz je mnoho a je to i součást jejich socializace a výchovy. Nemohu jako doktor říct, že je to univerzální metoda a jen tuhle dejme do zákona. Každé dítě je jiné a je tam jiné specifikum a na všechny to funguje jinak,“ řekla pro Echo24 nezařazená senátorka Alena Dernerová, která je členkou senátního zdravotnického výboru. Ten pozměňovací návrh o autistické intervenci ABA (aplikovaná behaviorální analýza) k zákonu o nelékařských pracovnících doporučil neschválit.
„Chtějí ze mě udělat Herodese, který tuto metodu nechce, ale já moc dobře vím, o čem mluvím, protože jsem praktikující neurolog a ty děti v mé ordinaci jsou,“ argumentuje Dernerová.
Negativně se k návrhu staví i Česká lékařská komora. „My bychom přivítali, aby to Senát vrátil zpět bez tohoto pozměňovacího návrhu. Je to drbání se pravou rukou za levým uchem. Vím, že s tím mají problémy psychologové, protože je to mimo medicínu a mimo zdravotnictví,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí komory Michal Sojka.
Zákon ve prospěch jedné společnosti?
David Kasal, který pozměňovací návrh zákona předkládá, ale argumentuje tím, že léčba je ověřená a cílí především na pomoc rodičům. „Léčbu v současné době zajišťují neziskovky a tam jsou velmi vysoké ceny za vyšetření. Tato metoda je ověřená a má výsledky 30 let a jde především o pomoc rodičům,“ řekl pro Echo24 Kasal. Ten je zároveň předsedou společnosti, která se autismu věnuje.
A právě na to cílí kritika. David Kasal podle Aleny Dernerové v tomto ohledu prosazuje zájmy své společnosti. „Teď to jednoznačně vnímám tak, že pan poslanec prosazuje zákon ve prospěch jedné společnosti. Vnímám to jako střet zájmů a navíc sedí ve správní radě VZP,“ řekla pro Echo24 Dernerová.
To však Kasal rozporuje. „Jsem v této době předsedou české společnosti pro ABA terapii s tím, že ve chvíli, kdy budeme mít své ABA terapeuty, tak z té funkce odstoupím. Ale v tuto chvíli, aby bylo možné tu metodu prosadit, tak jsem v jejím vedení. Také jsem slyšel, že si dělám byznys na 30 let za 500 milionů. A tomu se teda musím smát,“ dodal Kasal. Jeho společnost je podle jeho slov pouze odborným garantem a schválení zákona pro něj žádný finanční přínos neznamená.
Řadu let se podle něj v této oblasti nic nedělo a on pouze plní to, co připravil vládní výbor, který na této otázce pracoval tři roky. „Prosazoval jsem, ať uděláme alespoň tuto část,“ řekl Kasal.
Neziskovky zákon vítají
Zakotvení této metody v zákoně v obecném smyslu vítá i odborná veřejnost. „Samozřejmě, že je víc účinných metod. Na druhou stranu zvolit cestu buď všichni, nebo nikdo, mi taky nepřijde dobré. ABA je metoda, která je účinná a ověřená. Buďme rádi, že se dostalo aspoň na něco a že to pomůže určité skupině dětí. Současně se ale pojďme bavit o tom, jaké další metody a terapie by měly být státem podporované,“ řekla pro Echo24 ředitelka společnosti Nautis Magdalena Čáslavská.
Zákon si pochvaluje i Barbora Bazalová z Autistického centra. „Vím, že byl silný tlak, aby alespoň tento přístup, který je považován za základní, byl uzákoněn. Aby to pojišťovny alespoň částečně proplácely. Jinak rodiče musí vše platit sami. Je to jedna z možných ověřených intervencí, která lidem s PAS pomáhá, jelikož vyloženě léčba autismu neexistuje.“ Rodiče autistických dětí přišli minulý týden do Senátu, aby podpořili zavedení povolání behaviorální analytik, asistent behaviorálního analytika a behaviorální technik. Podle nich to zásadně pomůže rodičům, učitelům, asistentům a dalším v práci s autistickými i jinými dětmi. Více o akci zde.
Sněmovnou prošel o jeden hlas
Zákon již těsně jen o jeden hlas prošel Poslaneckou sněmovnou a dnes by o něm měli hlasovat senátoři. Problematika autistů je včleněna do zákona o nelékařských pracovnících, jehož nejdůležitějším úkolem je schválit kratší dobu pro výuku sester, aby se mohly co nejdříve zapojit do praxe a zaplnily tak volná místa v nemocnicích. Druhý velmi debatovaný pozměňovací návrh, který zdravotnický výbor Senátu nedoporučil ke schválení, se zabývá čínskými léčiteli. Ti by podle návrhu mohli získat statut zdravotníků. Jednotlivé pozměňovací návrhy se budou hlasovat odděleně.
Senátorka Dernerová se v souvislosti se schvalováním zákona obává, že senátoři podlehnou emocím a tlakům rodičů, kteří se o nevyléčitelně nemocné děti starají. „Je jednodušší manipulovat s lidmi, kteří tomu nerozumí. Podlehnete citům, hlasování je pak jinak nastavené, než by z racia mělo být,“ dodává dlouholeté senátorka a lékařka Alena Dernerová. Navíc se podle ní nejedná o zdravotnickou metodu. „Je to výchovná metoda a socializační a nespadá to k zákonu o sestrách. To je nesmysl.“