Vláda USA je rizikem pro světovou ekonomiku, píše The Wall Street Journal

Vláda USA je rizikem pro světovou ekonomiku, píše The Wall Street JournalAKTUALIZOVÁNO
Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu. Foto: FOTO: Jorg Hackemann / Shutterstock
Ekonomika

ÚTOK USA NA DEUTSCHE BANK

Echo24

Prestižní americký ekonomický deník The Wall Street Journal (WSJ) ostře zkritizoval ekonomickou politiku americké vlády vůči německé Deutsche Bank. Požadavek Washingtonu, který po bance požaduje kvůli prodeji hypotečních cenných papírů z let 2005-2007 až 14 miliard dolarů (337 miliard Kč), označil list za útok na německou instituci. Takový požadavek je totiž zcela mimo možnosti banky, jejíž akcie se následně propadly až o 20 procent a s nimi také akcie dalších evropských bank.

Vlády a regulační orgány rády křičí o nebezpečích systémových finančních rizik, je jim ale podle všeho jedno, když se zdrojem těchto rizik stávají samy, píše prestižní ekonomický list WSJ. Požadavek amerického ministerstva spravedlnosti vyjádřený ve zprávě z 15. září, který ani největší německá banka nemůže splnit, způsobil prudký propad jejích akcií a s nimi i propad akcií evropských bank.

Americké orgány tak vystavují finanční sektor riziku na základě pochybné teorii, že federální prokurátoři vědí lépe než investoři, jaké byly správné ceny aktiv za hypoteční tržní mánie před deseti lety. Úřady přitom nenašly jediného zaměstnance Deutsche Bank, který by v tomto případě spáchal něco, co by se dalo trestně stíhat. Jde o čistě politickou bankovní loupež, kritizuje WSJ.

Tržní hodnota Deutsche Bank se před zprávou pohybovala kolem 18 miliard USD a teď je podstatně nižší. Deutsche Bank už vyplatila americké vládě miliardy dolarů v rámci urovnání jiných podobných sporů a trhy se obávají jejího pádu.

Čtěte také: Deutsche Bank v problémech. Německo ji zachraňovat nehodlá

Lze tedy říci, že tento případ by mohl přerůst v globální systémovou krizi. Potíže jedné z největších bank v Evropě by mohly vyvolat nové kolo tržní paniky motivované strachem z bankovních rizik a politické nejistoty. Německá vláda navíc trvá na tom, že záchrana banky nepřipadá v úvahu, a zřejmě to myslí vážně. Berlín totiž letos zablokoval snahy Itálie o pomoc jejím velkým bankám.

Někteří Evropané se domnívají, že útok na Deutsche Bank je odvetou za srpnové rozhodnutí Bruselu nařídit americké společnosti Apple doplatit Irsku 13 miliard eur na daních. Washington ale žádné takové pobídky nepotřebuje. Obamova administrativa stejně vesele plundruje i americké banky, aby vyhověla požadavkům levého křídla demokratické strany na odvetu za finanční krizi.

Na faktech v těchto případech nezáleží, jelikož žádný z nich se nedostane nikdy k soudu. Žádná banka si v dnešním světě drakonické finanční regulace nemůže dovolit odporovat příkazům vlády. To je také nejnovější ponaučení o systémových rizicích v tomto světě: vládní libovůle se stala jedním z hlavních rizik pro globální finanční systém, uzavírá list.

Akcie dál klesají

Akcie německé banky Deutsche Bank prudce oslabily i po zahájení pátečního obchodování a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur (270 Kč). Mohou za to zprávy, že některé hedgeové fondy ve spojených státech omezily své obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty, které Deutsche Bank čelí v USA, uvedly agentury DPA a AP.

Agentura Bloomberg ve čtvrtek napsala, že několik hedgeových fondů, které vypořádávají své obchody s deriváty s Deutsche Bank, stáhlo svoji nadbytečnou hotovost a upravilo své pozice. To je znamením, že se obávají obchodů s bankou.

Čtěte také: Rozbuška nové finanční krize