'Je moc doleva.' Starostové odmítají, aby Prahu vedl Stropnický

'Je moc doleva.' Starostové odmítají, aby Prahu vedl StropnickýAKTUALIZOVÁNO
Domov

Proti náměstkovi Krnáčové

Jan Kálal

Je to problém, který může podlomit křehkou dohodu o vládě v Praze. Část Trojkoalice se vzbouřila proti nominaci Matěje Stropnického (SZ) na post náměstka pražské primátorky. Hnutí Starostové a nezávislí nesouhlasí ani s tím, aby v radě města chyběl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Serveru ECHO24.cz to potvrdila pražská předsedkyně Starostů Jana Plamínková.

„Pan Stropnický pro nás není přijatelný jako náměstek. Byl by nejvýše postaveným členem Trojkoalice a zastupoval by ji navenek. To odmítáme,“ uvedla Plamínková. „Trojkoalice je projekt středových stran. Názory pana Stropnického jsou levicové. Hodně odchýlené od průměrného názoru Trojkoalice. Na Starosty je hodně doleva,“ připojila.

Stropnický: Jak Starostové chápou demokracii?

Stropnický pro takovou kritiku nevidí důvod. „Jsem vázán programem, kterým jsme vázáni všichni stejně. Jestli není možné, že voliči takto demokraticky rozhodnou a že klub následně moji nominaci potvrdí tajnou volbou, pak je potřeba bavit se se zástupci STAN, jaké je jejich chápání demokracie,“ řekl pro ECHO24.cz.

Starostům umožňuje mluvit do poměrů, které panují u zelených, smlouva o vzniku Trojkoalice. Podle ní byl dohodnutým lídrem šéf pražských zelených Petr Štěpánek. Ten ale v radě hlavního města být nechce, přednost dává starostování na Praze 4. Naopak Matěj Stropnický byl přes vítězství na Praze 3 z vyjednávání o vedení třetí městské části vyšachovaný dalšími stranami. Je tak „volný“ pro práci na magistrátu.

„Nepřipadá nám možné, aby si zelení jen tak řekli, že tam místo pana Štěpánka přijde pan Stropnický, který byl na 11. místě kandidátky.“

„Uznáváme samozřejmě nárok pana Štěpánka na náměstkovský post. Ale nepřipadá nám možné, aby si zelení jen tak řekli, že tam místo pana Štěpánka přijde pan Stropnický, který byl na 11. místě kandidátky,“ připojila Plamínková. Věc teď podle ní bude muset vyřešit dohadovací řízení mezi Starosty, zelenými a lidovci, kteří společně tvoří Trojkoalici.

Náměstek z jiné strany? Jen teoretické řešení sporu

Jedním z řešení by mohlo být i to, že Stropnický sice bude v radě města, ale pozici náměstka získají lidovci nebo Starostové. „Nevidím to jako pravděpodobné. V klubu jsou čtyři členové Strany zelených, dva zástupci STAN a dva zástupci KDU-ČSL. V tajné volbě jsem získal pět hlasů,“ uvedl ale Stropnický.

Pražští Starostové se na odporu proti Stropnickému usnesli ve čtvrtek. Zatím o věci neřekli nic představitelům hnutí ANO a ČSSD, se kterými mají společně vládnout v Praze těsnou většinou 33 hlasů v zastupitelstvu.

Čtěte také: Primátorka Krnáčová, v radě usedne i Matěj Stropnický