Máte hodně dětí, tak jste chudí, vzkázal Macron Afričanům

Summit G20

Máte hodně dětí, tak jste chudí, vzkázal Macron AfričanůmVIDEO UVNITŘ
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

jk Echo24

Francouzský prezident Emmanuel Macorn si vysloužil svým prohlášením během summitu skupiny G20 na adresu Afriky značnou kritiku. Podle něj je z jedním problémů Afriky především vysoká porodnost, za což si vysloužil obvinění z rasismu. Zprávu přinesl server Vox.

Pozdvižení způsobila Macronova odpověď na dotaz novináře z Pobřeží slonoviny, který se francouzského prezidenta zeptal, proč neexistuje něco jako Marshallův plán pro Afriku. Macron odpověděl, že problémy Afriky jsou zcela odlišné od situace, ve které byla Evropa po II. světové válce.

Ve své odpovědi nejprve Macron řekl, že „problémy Afriky jsou civilizační“, dále vyjmenoval které to podle něj jsou. Uvedl například zhroucené státy, nedokončený přechod k demokracii, obchod s lidmi, zbraněmi a drogami, násilný fundamentalismus a islámský terorismus.

Dodal, že pro Afriku je potřeba vyvinout podstatně odlišnější strategii než byl „jednoduchý Marshallův plán“, která bude vypracována s africkými lídry a podle afrických zájmů. Podle Macrona je také nezbytné Afriku stabilizovat, jinak jsou jakékoliv investované peníze k ničemu. K tomu uvedl, že Francie se již angažuje v zajišťování bezpečnosti státu v africkém Sahelu.

Největší rozruch však způsobilo popsání z jednoho problému, kterým je mimořádně vysoká natalita afrických států. Macron sice nejmenoval žádnou zemi, ale jedním z řešení problémů je podle něj úspěšný demografický přechod, neboť některé africké státy mají porodnost mezi 7-8 dětmi na ženu.

Mezi některými uživateli twitteru způsobilo jeho prohlášení řadu negativních reakcí.