Proč ANO potopilo protikuřácký zákon? ‚To ČSSD nás už potřetí podrazila‘

Podrazy prý nejsou Babišův styl

Proč ANO potopilo protikuřácký zákon? ‚To ČSSD nás už potřetí podrazila‘NOVÉ 2
Domov

mc Echo24

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš se znovu vyjádřil ke sporu uvnitř vládní koalice, kterou rozdmýchalo středeční hlasování o tzv. protikuřáckém zákonu. Z hnutí ANO hlasovalo pro vládní návrh pouze 13 poslanců, 15 se jich zdrželo. ČSSD proto mluví o porušení koaliční dohody. To Babiš odmítá. Podle něj je to právě ČSSD, která ANO už potřetí podrazila. A to tak, že z protikuřáckého zákona udělala prokuřácký. „Podrazy, dezinformace – to je politika. Já si na to nějak neumím zvyknout. To není můj styl. Já jsem celý život pracoval jinak,“ komentoval to ve čtvrtek vicepremiér v rozhovor pro Českou televizi.

Sám Babiš se středečního zasedání Poslanecké sněmovny nezúčastnil. Byl v Bruselu, kde podle svých slov bojoval za pilotní projekt reverse charge (přenesení daňové povinnosti u DPH z prodejce na odběratele). Celé hlasování ale pochopitelně podrobně sledoval: „Je faktem, že se stalo teď už potřetí, že nás ČSSD podrazila. Systém funguje následovně: koaliční vláda schválí zákon, například o zdravotním pojištění, o regulaci pojišťoven a makléřů, a potom přijde pan poslanec Šincl a prolobbuje přes rozpočtový výbor svůj návrh zlobbovaný pojišťovnami. V rámci koalice to následně neprojde. Stejné to bylo s hazardem. Ale o tom už média nepsala.“

Co se tzv. protikuřáckého zákona týče, má Babiš jasno. „Pan ministr Němeček jej změnil na prokuřácký. Není totiž normální, aby dal neutrální stanovisko na pozměňovací návrh pana Marka Bendy z ODS, o kterém se nejdřív hlasovalo a všichni byli proti. Proč nebyl ministr Němeček proti? Vždyť to bylo zboření jeho návrhu. To je zase jen hra a vymývání mozků lidí,“ rozčílil se šéf hnutí ANO a dodal: „To byla sehraná akce, skvěle prezentovaná v médiích, že za to mohlo hnutí ANO.“

Tím, že se z protikuřáckého zákona stalo nakonec „něco úplně jiného“, byla většina poslanců ANO proti němu. S poslanci z ANO, kteří ale zejména pro pozměňovací návrh poslance Bendy hlasovali, se Babiš už spojil nebo brzy spojí. „Píšu našim poslancům dopis, aby mi vysvětlili, proč tak hlasovali. Například Jaroslav Faltýnek mi řekl, že mu to přišlo lepší než žádný návrh,“ nechal se slyšet Babiš.

Současně Andrej Babiš podotkl, že ve sněmovně leží už ve druhém čtení zákon poslance Radka Vondráčka z ANO. „Takže pokud ČSSD o ten zákon tolik stojí, není vůbec problém, aby hlasovali pro tento návrh,“ zdůraznil. Nevyloučil ale, že by ANO případně podpořilo nový návrh ministra zdravotnictví Němečka.

Babiš rovněž potvrdil, že premiér Bohuslav Sobotka svolal, jak ve středu avizoval, schůzku vedení koaličních stran. „Je škoda, že pan premiér nesvolal tuto schůzku dříve, protože v koalici máme plno problémů,“ řekl Babiš, který ale nevěděl, čeho přesně se bude páteční schůzka týkat. Dodal ale, že navzdory nedávným rozporům nevidí důvod, proč by měla koalice končit.


Ke středečnímu hlasování se vyjádřil také premiér Sobotka. „Mrzí mě to, ten zákon se projednával řadu měsíců a pak ho bez jakéhokoliv odůvodnění a jakékoliv informace shodilo ANO pod stůl. Hlasování poslanců ANO bylo pro nás nemilé překvapení, protože to dopředu neavizovali. Pokud v tuto chvíli tvrdí, že byl pro ně nepřijatelný, měli to říci dopředu a mohli jsme o té věci jednat. Ale my jsme takové informace neměli,“ uvedl premiér.

Protikuřácký zákon chce Sobotka prosadit ještě do konce volebního období. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by podle něj měl zákon znovu urychleně předložit, aby se jím mohla vláda co nejdříve zabývat.

Na páteční schůzce s koaličními partnery chce proto premiér připomenout pravidla, podle kterých koalice musí fungovat. Uvedl, že žádná koalice nemůže fungovat bez toho, aniž by si vzájemně podpořila vládní návrhy zákonů.

Čtěte také: ‚Sobotka lže.‘ Koalice asi dlouho nevydrží, říká Babiš