Syrští povstalci oznámili finální bitvu o Aleppo

Syrští povstalci oznámili finální bitvu o Aleppo
Zpustošené ulice syrského Aleppa Foto: Repro: Facebook/Olympia Restaurant
1
Svět

Echo24

Povstalci i syrská armáda dopravili k městu Aleppo posily a další zbraně. Odpůrci režimu Bašára Asada oznámili, že připravují rozhodující bitvu o ovládnutí celého města. V sobotu se jim podařilo prolomit armádní pozice na jihu a některé čtvrti ovládané armádou obklíčit.

Syrská oficiální agentura SANA dnes oznámila, že armáda pokračuje v operacích proti teroristickým skupinám v celé Sýrii a jmenovala bojiště v Homsu, Hamá a Dará. K situaci v Aleppu uvedla, že tam při raketovém útoku zahynuly tři ženy.

Armáda v minulých týdnech obklíčila povstalci ovládanou východní část Halabu a uvnitř se ocitlo bez dodávek potravin přes 200.000 lidí. Rebelům se v sobotu po třech týdnech podařilo obklíčení prolomit a zahájit protiofenzívu. Zaměřili se na jižní okraj města, kudy vede hlavní trasa do Damašku.

Agentura AFP napsala, že jde o výjimečný vývoj, kdy povstalci začali vítězit nad syrskou armádou a jejími spojenci, k nimž patří Rusko, libanonský Hizballáh a Írán.

Ramí Abdar Rahmán z exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) dnes oznámil, že vojsko i povstalci k Homsu vyslali nové bojovníky a výzbroj. „Severní trasou Castello dorazilo k Halabu asi 2000 provládních bojovníků, Syřanů, Íránců, Iráčanů a členů Hizballáhu,“ řekl. Vyslání posil potvrdil AFP nejmenovaný bezpečnostní představitel v Damašku. „Tamní situace nás neznepokojuje, protože povstalci jsou v místě, které ostřelujeme,“ řekl.

Povstalecké posily z Idlibu

Povstalcům podle SOHR dorazily posily ze sousední provincie Idlib. Všechny povstalecké skupiny působící v Halabu, k nimž patří také Fronta dobytí Sýrie, donedávna nazývaná fronta An-Nusra, ohlásily „začátek nové fáze osvobození celého Halabu“. „Prohlašujeme, že chceme na tuto bitvu počet bojovníků zdvojnásobit,“ uvedla koalice povstaleckých skupin v prohlášení.

Východní část Halabu a pozice povstalců na jihu jsou podle AFP po tři dny pod palbou ruského a syrského letectva. Státní televize v neděli oznámila, že armáda otevřela po sobotních bojích náhradní zásobovací trasu do západních čtvrtí Halabu. Rahmán však tvrdí, že pro civilisty jsou nyní silnice vedoucí k armádou kontrolovaným částem města příliš nebezpečné.

Podle AFP zahnulo v bojích o Halab od konce července nejméně 130 civilistů a až 500 účastníků bojů. Halab býval průmyslovým srdcem Sýrie a podle pozorovatelů by bylo jeho dobytí velkým povzbuzením pro režim prezidenta Bašára Asada.

Čtěte také: Putin s Asadem ‚zachraňují‘ Aleppo. Shazované jídlo je otrávené, bojí se lidé

Islámský stát ztratil další klíčové území. Proražena i blokáda Aleppa