Albert Camus? Neznám, říkají mladí Alžířané

Slavný spisovatel

Albert Camus? Neznám, říkají mladí AlžířanéNOVÉ
Albert Camus Foto: FOTO: Wikimedia - Robert Edwards
1
Panorama
Sdílet:

Albert Camus se stává znovu literární aktualitou, jelikož román o něm se dostal do užšího výběru na francouzskou Goncourtovu cenu. Camus se v Alžírsku narodil, vyrůstal v Alžíru a na pláž chodil do nedaleké Tipazy. Alžírští středoškoláci ale autora oceněného Nobelovou cenou za literaturu neznají.

"V životě jsem o něm neslyšel, kdo to vlastně je?" tážou se sborem studenti alžírského lycea. V Alžírsku, které bylo v letech 1830 až 1962 francouzskou kolonií, je mezi mládeží Camus téměř neznámý, ti starší jeho dílo považují často za kontroverzní.

Více než 70 let po Camusově Cizinci slaví úspěch alžírský autor Kámil Daúd s románem Meursault, contre-enquête (Meursault, přešetření). Francouzsky píšící Daúd se s ním dostal mezi čtyři finalisty Goncourtovy ceny, která bude udělena 5. listopadu. Převrací v něm příběh Camusova Cizince, který v koloniálním Alžírsku coby běloch jménem Meursault bez zjevného důvodu zabije Araba.

"V alžírských školách se o Camusovi neučí, ale stejně tak se žáci nedozvědí ani o mnohých alžírských spisovatelích," říká ředitelka soukromé školy Dávija Šualhiová. Sama se coby absolventka oboru francouzská literatura o Camusovi dověděla až na univerzitě.
"Četla jsem Cizince, protože jsme tu knihu měli v rodinné knihově," cituje agentura AFP studentku Lajlu. Potom si sama obstarala ze zájmu další romány Mor a Pád. Přitom hned u alžírské univerzity je staré knihkupectví, které založil vydavatel Camusových děl Edmond Charlot a v němž autor část Cizince napsal.

Čtěte také: Nobelovu cenu za literaturu získal Francouz Patrick Modiano

Starší generace Camuse soudí ani ne tak za jeho dílo, jako za jeho názor na otázku nezávislosti Alžírska. Například matematik Brahím, který je v důchodu, Camuse považuje za geniálního spisovatele, ale nikoli člověka. "Škoda, že zemřel tak mladý, možná by se změnil," říká důchodce Mukrán. Camus zemřel roku 1960 při autonehodě v nedožitých 47 letech. Podle Mukrána si Camus nepřál samostatnost Alžírska. Spisovatel ale bojoval za rovnoprávnost evropské menšiny a místní většiny.

Profesorka literatury Christiane Chauletová Achourová říká, že debata o občanu Camusovi a jeho koloniálním nebo nacionálním postoji v debatě o Alžírsku dodnes neutichla. A s plnou silou propukla v roce 2010, když se autorům petice otištěné v několika novinách podařilo zabránit vstupu pochodu nazvaného Albert Camus do Alžíru. Účastníci zorganizovaní alžírským spisovatelem Jasmínem Chadrou vyrazili do alžírského kulturního střediska v Paříže. Kritici tvrdili, že zdaleka nejde o proklamované uctění Camusova díla, ale o akci "neokolonialistické lobby", která s lítostí vzpomíná na "francouzské Alžírsko".

Tato událost ale paradoxně vyvolala novou vlnu zájmu o Camuse a jeho romány se znovu začaly číst. Alžírský knihovník Busad Vádí hrdě ukazuje nové ucelené vydání Camuse. "Ještě před dvěma lety jsme marně pátrali po nějaké jeho knize, protože se vydával jenom v cizině. Ty hádky kolem karavany mu prospěly," libuje si Vádí. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz