1 Oběti okupace

Sovětská okupace 1968 – jen do konce roku zemřelo 137 lidí

NOVÉ

Témata: , ,

Historici v nové knize Okupace 1968 a její oběti zpřesnili počet obětí, které si vyžádala okupace Československa v roce 1968. Podle aktuálních čísel zemřelo v jejím důsledku do konce roku 1968 137 Čechů a Slováků. Při křtu knihy to řekli autoři publikace Prokop Tomek a Ivo Pejčoch. Během pobytu okupačních vojsk v Československu celkem zemřelo přes 400 lidí.

Pejčoch ČTK řekl, že na získávání informací oba historici pracovali několik let. Dosavadní informace se jim podařilo zpřesnit díky studiu dosud neznámých archivních materiálů z Česka i ze Slovenska. „Hodně životopisů se podařilo upřesnit díky spolupráci s rodinami obětí, od nich máme i fotografie i mnoho údajů o jejich životech, profesních i osobních,“ řekl Pejčoch. Poznamenal, že drtivá většina obětí zemřela v srpnu a do poloviny září 1968. Tomek poznamenal, že v prvních týdnech okupanti zastřelili více než 50 lidí.

Oba historici se počtem zabitých Čechů a Slováků během okupace sovětských vojsk zabývali již v předchozí knize s názvem Černá kniha sovětské okupace. V ní již zvýšili počet dosud uváděných obětí do konce roku 1968 z dosud uváděných 108 na 135. Nyní toto číslo zvýšili o dva. Pejčoch předpokládá, že se již počet nebude výrazně navyšovat. „Nemůžeme vyloučit, že existuje ještě nějaká oběť zcela zapomenutá, ale musel by to být jeden či dva jednotlivci,“ podotkl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V nové publikaci například uvedli, že nejstarší obětí byl legionář Antonín Abraham, kterého zabil sovětský tank v 91 letech. Snaží se v ní rozkrýt také pozadí smrti některých sovětských vojáků, kteří v Československu zemřeli a o kterých sovětské a ruské zdroje tvrdí, že byli zavražděni. Tomek ČTK řekl, že se jim nepodařilo žádný případ vraždy potvrdit. V českých a slovenských archivech nalezli informace o vojácích, kteří zemřeli třeba po postřelení svými kolegy, v důsledku pití alkoholu nebo při nešťastných událostech. Poznamenal, že hlavními zdroji by měly být ruské archivy, ty jsou ale k těmto tématům nepřístupné.

Více čtěte zde: Jakeš: Perestrojka byla nepromyšlená, chystal jsem vlastní verzi

Němci spočítali zbité a zneužité zpěváčky. Bylo jich 547


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.