Sovětská okupace 1968 – jen do konce roku zemřelo 137 lidí

Oběti okupace

Sovětská okupace 1968 – jen do konce roku zemřelo 137 lidíNOVÉ
Pražské Jaro 1968 Foto:

Foto: Wikimedia Commons / https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/10_Soviet_Invasion_of_Czechoslovakia_-_Flickr_-_The_Central_Intelligence_Agency.jpg

1
Domov
Sdílet:

Historici v nové knize Okupace 1968 a její oběti zpřesnili počet obětí, které si vyžádala okupace Československa v roce 1968. Podle aktuálních čísel zemřelo v jejím důsledku do konce roku 1968 137 Čechů a Slováků. Při křtu knihy to řekli autoři publikace Prokop Tomek a Ivo Pejčoch. Během pobytu okupačních vojsk v Československu celkem zemřelo přes 400 lidí.

Pejčoch ČTK řekl, že na získávání informací oba historici pracovali několik let. Dosavadní informace se jim podařilo zpřesnit díky studiu dosud neznámých archivních materiálů z Česka i ze Slovenska. „Hodně životopisů se podařilo upřesnit díky spolupráci s rodinami obětí, od nich máme i fotografie i mnoho údajů o jejich životech, profesních i osobních,“ řekl Pejčoch. Poznamenal, že drtivá většina obětí zemřela v srpnu a do poloviny září 1968. Tomek poznamenal, že v prvních týdnech okupanti zastřelili více než 50 lidí.

Oba historici se počtem zabitých Čechů a Slováků během okupace sovětských vojsk zabývali již v předchozí knize s názvem Černá kniha sovětské okupace. V ní již zvýšili počet dosud uváděných obětí do konce roku 1968 z dosud uváděných 108 na 135. Nyní toto číslo zvýšili o dva. Pejčoch předpokládá, že se již počet nebude výrazně navyšovat. „Nemůžeme vyloučit, že existuje ještě nějaká oběť zcela zapomenutá, ale musel by to být jeden či dva jednotlivci,“ podotkl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V nové publikaci například uvedli, že nejstarší obětí byl legionář Antonín Abraham, kterého zabil sovětský tank v 91 letech. Snaží se v ní rozkrýt také pozadí smrti některých sovětských vojáků, kteří v Československu zemřeli a o kterých sovětské a ruské zdroje tvrdí, že byli zavražděni. Tomek ČTK řekl, že se jim nepodařilo žádný případ vraždy potvrdit. V českých a slovenských archivech nalezli informace o vojácích, kteří zemřeli třeba po postřelení svými kolegy, v důsledku pití alkoholu nebo při nešťastných událostech. Poznamenal, že hlavními zdroji by měly být ruské archivy, ty jsou ale k těmto tématům nepřístupné.

Více čtěte zde: Jakeš: Perestrojka byla nepromyšlená, chystal jsem vlastní verzi

Němci spočítali zbité a zneužité zpěváčky. Bylo jich 547

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články