Chovance rozčílilo policejní omlouvání šibenic

Výsledek kontroly

Chovance rozčílilo policejní omlouvání šibenicAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Nečinnost policisté při červencové demonstraci proti migraci v Praze, na které lidé drželi makety šibenic, byla v pořádku. Tak zní výsledek prověřování oddělení vnitřní kontroly krajské policie, s výsledkem souhlasí i policejní prezidium. Ministr vnitra Milan Chovanec ale následně policejní závěry kritizoval.

„Kontrolní závěr pražské policie legitimizuje šibenice na demonstracích. S tím se nehodlám smířit!“ uvedl Chovanec v pátek večer na svém twitterovém účtu. A vzápětí v dalším tweetu dodal: „Vyzval jsem policejního prezidenta, aby kontrolní závěry pražské policie prověřil. Zároveň hledám další právní cesty.“

Chovanec tak reagoval na prošetření chování policistů během červencové demonstrace se šibenicemi. „V rámci prověřování jsme neshledali pochybení na místě události,“ řekl mluvčí policie Tomáš Hulan. Mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková dodala, že výsledek již oddělení vnitřní kontroly prezidia zná a souhlasí s nim. „Policisté neporušili žádný zákon ani interní akt řízení,“ dodala Macalíková. Kvůli demonstraci se ale podle ní chystají návrhy na legislativní změny.

Účastníci demonstrace proti islámu a migraci 1. července v centru Prahy nesli makety šibenic. Chovanec druhý den řekl, že „šibenice ani vyhrožování smrtí k demokracii nepatří“ a policie si to musí uvědomit. Nošení šibenic na demonstrace je nový prvek, u kterého se musí posoudit, jak postupovat, reagovalo na to tehdy policejní prezidium. 

Podle policie se demonstrace proti imigraci, kvótám a za vystoupení z Evropské unie i jejich odpůrců v centru Prahy zúčastnilo asi 550 lidí. Oba tábory od sebe oddělili těžkooděnci. Policisté zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat pochod odpůrců imigrantů k Úřadu vlády tím, že si sedli na chodník. Tři lidé kvůli tomu skončili na policejní služebně. Čtvrtý člověk byl zadržen za údajné napadení policistů, kteří zasahovali proti ostatním zadrženým. 

Podobné demonstrace na podporu migrantů i proti nim se chystají znovu tuto sobotu. Policie nemá podle Hulana žádná nová nařízení již vzhledem k tomu, jak vnitřní kontrola rozhodla. 

Čtěte také: Svobodní na demonstraci se šibenicemi. Mach se distancuje

Policie vyšetřuje dva řečníky ze šibenicového protestu. Koho?